Jak si můžete jednoduše změřit hladinu hluku v domácnosti?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Máte pocit, že vás všudypřítomný hluk vyčerpává? Není divu, především obyvatelé měst jsou hlukem obklopeni celodenně. Jen těžko se vyhnete ruchu ulic při cestě do práce a z práce. Ale alespoň doma byste si zasloužili vytoužený klid a ticho. Ale ani to není každému dopřáno. Chtěli byste zjistit, jak silnému hluku jste u sebe doma každodenně vystaveni? Orientační měření můžete provést zcela sami!

Jak na měření hluku?

Proč je většině lidí hluk tolik nepříjemný? Důvod je prostý. Lidské tělo je nastaveno tak, aby u každého zvuku rozlišovalo, zda pro něj znamená nebezpečí či nikoliv. Na všechny silnější zvuku proto tělo reaguje zvýšenou aktivitou, například zvýšením pulzu, tlaku atd. Právě proto můžeme mít pocit, že nás hluk unavuje. Navíc je prokázáno, že dlouhodobé vystavení hluku vede k řadě problémů jako jsou nespavost, únava nebo vysoký krevní tlak.

Lidé se proto začali zajímat, zda nejsou vystaveni nadměrnému hluku zbytečně v kanceláři nebo u sebe doma. Na měření hluku v bytě existují specializované firmy, ale orientační měření můžete provést sami a nemusí vás to stát ani korunu.

Do chytrého telefonu lze stáhnout aplikaci pro měření hluku. V obchodu Google Play nebo Apple Store narazíte hned na několik různých hlukoměrů. Základní verze bývá zdarma, za sofistikovanější aplikace je třeba zaplatit.

Aplikace Sound Meter, zdroj: play.google.com
Aplikace Sound Meter, zdroj: play.google.com

Zdarma můžete stáhnout například aplikaci Sound Meter ve verzi Lite. K měření hluku využívá mikrofon telefonu a na displeji mobilu zobrazuje naměřené hodnoty v decibelech. Pro porovnání vám aplikace ještě sdělí, jakému zvuku naměřený hluk zhruba odpovídá (například – klidná ulice, rušná ulice, troubení vlaku, hra na hudební nástroje, apod.).

Zdravotní riziko představuje dlouhodobé vystavení hluku v rozmezí od 50 do 60 db, které může vést k negativním účinkům na kardiovaskulární systém. Problémy se spánkem bývají způsobeny nočním hlukem nad 42 db. Poškození sluchu potom hrozí při dlouhodobém vystavení hluku nad 80 db.

Jak se hluku bránit?

Hluku na rušné ulici se zpravidla nevyhneme. Ale doma si klidné prostředí zajistit můžeme. Hluk v domácnosti může mít různý původ. Nejvíce jsou hlukem ohroženi obyvatelé bytových domů, kde se sousedi navzájem ruší. Ale nepříjemný hluk obtěžuje i majitele rodinných domů umístěných poblíž rušných komunikací.

Pokud chcete snížit úroveň hluku ve vašem bytě, zjistěte nejprve zdroj hluku. Poradíme vám možná řešení pro různé typy hluku:

  • hluk z ulice – snížit hluk přicházející z rušné ulice lze s pomocí oken se speciálními skly s výtečnými zvukově izolačními vlastnostmi
  • hluk ze společné chodby – nepříjemný je také hluk způsobený strojovnou výtahu nebo dupotem na schodišti, v takovém případě přistupte ke koupi kvalitních vchodových dveří, jejich pevná konstrukce i dokonalé těsnění výrazně sníží prostup hluku do vašeho bytu
  • hluk za zdí – ruší-li vás sousedi za zdí hlasitým hovorem nebo hudbou, zaměřte se na odizolování inkriminované stěny. Stěnu lze polepit deskami z akustické pěny. A ještě účinnější je řešení v podobě postavení nové zdi několik cm před tou původní. Novou stěnu vytvoříte z konstrukce ze dřevěných hranolů a sádrokartonu či akustických desek.
  • kročejový hluk – slýcháte-li denně hlasitý dupot od sousedů nad vámi, bylo by ideální, aby si sousedé pořídili kročejovou izolaci. Spolupráce sousedů bývá však vzácným jevem. Proto vám nejspíš nezbude než odizolovat váš strop. Proti kročejovému hluku nejvíce pomáhá vytvořit podhled ze sádrokartonu (nejlépe modrého) a vzniklou mezeru vyplnit akustickou pěnou.