Jaké jsou rozdíly v interiérových barvách pro malování pokoje?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Malování místností patří k činnostem, které se při zařizování domu ani při jeho rekonstrukci nesmí opomíjet. Každý z nás alespoň jednou v životě maloval. Malování může probíhat z mnoha různých důvodů. Malovat můžeme při rekonstrukci starého domu, v případě, že starý nátěr je již opotřebovaný nebo i když se nám stávající barva na zdi už nelíbí a chceme změnit vzhled místnosti. to všechno jsou důvody k malování pokoje, ale ještě je třeba vybrat nejen správnou baru, ale také správný druh barvy. Nabídka je velmi pestrá.

 1. disperzní barvy

Disperzní barvy jsou v současnosti asi nejoblíbenějším druhem barev na našem trhu. Jejich obliba je vysoká z několika důvodů. Především se jedná o jejich vysokou schopnost krytí a dokáží dobře odolávat proti opotřebení i odloupnutí. Hlavně otěruvzdornost těchto druhů barev je velmi vysoká.

Ideální do dětského pokoje, zdroj: shutterstock.com
Ideální typ barvy do dětského pokoje, zdroj: shutterstock.com

Otěruvzdornost zabraňuje otírání barvy za sucha i za mokra,. Disperzní barvy tvoří největší část sortimentu většiny obchodů s barvami. Vysoká odolnost těchto barev je tedy hlavní výhodou. Disperzní barvy navíc nezapáchají.

 2. akrylátové barvy

Akrylátové barvy jsou dalším, velice oblíbeným druhem barev na malování pokojů. Také se řadí mezi barvy, které jsou odolné. Jejich vysoká propustnost vůči vodním párám zabraňuje vzniku plísní a hub. Díky tomu se využívají ve více namáhaných místnostech – koupelny, sklepy. Nejčastěji se používá, když potřebujeme dosáhnout matného lesku, který se mění.

 3. vinylové barvy

Tento druh barvy je vyroben na bázi vinylové emulze a je možná známější pod pojmem „anglická barva“. Vyznačuje se matným leskem a vysokou šetrností k životnímu prostředí. Na to je v dnešní době také kladem velký důraz. Barva je také vysoce paropropustná a částečně i omyvatelná. Nesmí však být použito velké množství vody. Barva se dá aplikovat i na omítky s vyšší vlhkostí a vždy dobře kryje a snadno se nanáší. Vinylová barva dokáže opticky zvětšit prostor a udržet v místnosti světlo.

4. silikátové barvy

Silikátové barvy najdou největší využití pro úpravu interiérů s vysokými nároky na hygienu. Jejich vlastnosti je k těmto účelům přímo předurčují. Vynikají skvělou odolností proti vodě, paropropustné a odolné také proti alkáliím. Silikátové barvy jsou vyrobeny ze silikátů draslíku a vodního skla.

5. silikonové barvy

Silikonová barva má téměř stejné vlastnosti, jako barva silikátová. Její výhodou je ovšem možnost kombinace s přípravkem, který pozitivně působí proti růstu řas. Navíc jsou vhodnějším typem barvy pro využití v interiéru.

6. vápenné barvy

Vápenné barvy jsou zřejmě nejlevnějším druhem interiérových barev na našem trhu. Jejich cena je dostupná pro každého, ale nemůžete po nich chtít zázraky. Jsou určeny především k bílení nenáročných prostor, které nejsou tolik zatěžované. Nejčastěji se využívá na sklepy a chodby.

Jaké jsou další druhy barev?

Další druhy barev jsou známy pouze okrajově a téměř se nevyužívají.

  1. kaolínové barvy
  2. protihlukové barvy
  3. termoizolační barvy, barvy s penetrací
  4. latexové barvy

Článek byl vytvořen ve spolupráci s firmou Lukostav.