Které problémy s topením vyřeší vyvložkování komínu a kolik stojí?

zdroj: sxc.hu
zdroj: sxc.hu

Abychom se v sychravém počasí mohli ohřát v teple domova, nepotřebujeme pouze kotel či kamna, ale také správně fungující komín. Komín z domu odvádí spaliny. Proto je třeba udržovat ho v dobrém stavu, abyste předešli zdraví ohrožujícímu navracení kouře do domu. Včasným odhalením závad na komíně můžete zabránit i vzniku požáru.

Kdy je třeba komín vyvložkovat?

Vyvložkování komína budete potřebovat, pokud:

  • zakoupíte nový spotřebič, který vyžaduje větší průměr průchodu komína
  • plánujete přejít na jiný druh paliva, především při přechodu na biomasu
  • vnímáte zhoršení tahu komína
  • při vymetání popela objevíte kusy omítky, pravděpodobně dochází k rozpadu vnitřního zdiva komína
  • v místnosti s kotlem či kamny je cítit kouř a spaliny
  • původní vložka koroduje či je ve špatném technickém stavu
  • pokud jsou na vnějšku komína patrné dehtové skvrny, ty jsou důkazem prosakování vlhkosti a spalin skrz konstrukci komína, čímž dochází k ničení komína

Druhy komínových vložek

Vybírat můžete mezi nejrozšířenějšími vložkami hliníkovými či nerezovými. Dlouhou životností se vyznačují vložky keramické. Dále na trhu najdete plastové vložky vhodné pouze pro zplodiny nižších teplot. Současnou vymožeností jsou nafukovací komínové vložky. Jsou vyrobeny z pryskyřice a skelných vláken. Tato roura se zasune do komína a kompresorem nafoukne na potřebnou velikost, na závěr se vytvrdí párou. Je vhodná pro zplodiny do 250°C.

Zplodiny ze spalování v krbu mají vysokou teplotu, zdroj: shutterstock.com
Zplodiny ze spalování v krbu mají vysokou teplotu, zdroj: shutterstock.com

Při výběru komínové vložky je třeba brát v úvahu nejen typ paliva a teplotu vypouštěných zplodin, ale také tvar komínu, zda je průduch rovný či zahnutý. Vhodný materiál si nechte doporučit od odborníka, který pro vás vybere ten s nejlepším poměrem cena/výkon.

O nutnosti rekonstrukce komínu se nejčastěji dozvíte při pravidelné revizi, která je povinná 1 ročně.

Průběh práce

Vyvložkování komína není velkým zásahem do budovy. Provádí se shora a bourací práce se provádí pouze u paty komína a v místě, kde je na komín připojen spotřebič. V případě nutnosti rozšíření průduchu komína se provádí frézování. Lze jím odstranit až třetinu komínového zdiva. Tyto práce jsou již vysoce odborné, a proto doporučujeme vybírat pouze firmy s dostatkem referencí. U běžného rodinného domu se jedná o záležitost jednoho až dvou dní.

Cena vyvložkování komína

Vyvložkování komína pro topení plynným palivem vychází na 800 – 900 Kč za běžný metr. Cena se zvyšuje v závislosti na velikosti průměru komína. U topení na pevná paliva vyjde vložka dráž. Počítejte s cenou 1260 – 1750 Kč za běžný metr. Pokud je potřeba komín nejdříve vyfrézovat, počítejte zhruba s dvojnásobnou cenou. Uvedené ceny zahrnují náklady na materiál i práci. Je však třeba k nim připočítat DPH a cenu za přepravu.

Konečná cena se však odvíjí od průměru komína, proto uvedené ceny berte s rezervou a nechte si vypracovat cenovou nabídku přímo pro váš komín.