Dědictví nemovitosti: jak správně postupovat a na co si dát pozor při prodeji

Když nemovitost připadne dědictvím, často to přichází v těžkém životním období. Přesto je třeba zahájit řadu administrativních kroků, které souvisejí s dědickým řízením. Prvním krokem je kontaktovat notáře, který je pověřen soudem k projednání pozůstalosti.

Notář zahájí řízení, zjistí hodnotu majetku, a pokud je více dědiců, sepíše jejich podíly. V případě, že se dědicové shodnou na konkrétním rozdělení, může být proces rychlejší a jednodušší. Pokud se však objeví spory, řízení se může protáhnout a zkomplikovat.

Prodej nemovitosti je možný až poté, co je řízení ukončeno a nový vlastník je zapsán v katastru nemovitostí.

Přepis nemovitosti na katastru

Jakmile je dědické řízení pravomocně uzavřeno a máte v ruce usnesení o dědictví, následuje přepis nemovitosti v katastru nemovitostí. Ten je nezbytný pro to, aby dědic mohl nemovitost právně disponovat – tedy například prodat ji, darovat nebo zatížit zástavním právem.

Přepis probíhá prostřednictvím návrhu na vklad, který se podává na příslušný katastrální úřad. K návrhu je nutné přiložit originál nebo úředně ověřenou kopii usnesení o dědictví. Vkladový poplatek činí 2 000 Kč. Samotný zápis může trvat několik týdnů, v závislosti na vytíženosti úřadu.

Bez provedeného přepisu nelze nemovitost platně prodat, ani s ní jinak nakládat.

Příprava nemovitosti na prodej

Jakmile je přepis hotový, může se dědic pustit do přípravy nemovitosti na prodej. Zde je vhodné postupovat jako při běžném prodeji – tedy vyklidit prostor, případně provést drobné opravy a úpravy, které zvýší atraktivitu nemovitosti.

Zvažte investici do úklidu, čerstvého nátěru stěn nebo menších estetických úprav. Pokud byla nemovitost dlouhodobě neobývaná, může být vhodné zajistit i technickou kontrolu (např. elektroinstalace, stav střechy nebo kotle). Profesionální fotografie a kvalitní inzerce jsou pak samozřejmostí.

Kdy je nutná dohoda dědiců

Pokud je nemovitost děděna více osobami, je pro její prodej nezbytná shoda všech spoluvlastníků. Všichni musí souhlasit s prodejem, a to nejen formálně, ale i ohledně ceny, výběru kupujícího a rozdělení výnosu.

Problémy nastávají tehdy, když jeden z dědiců s prodejem nesouhlasí nebo blokuje rozhodnutí ostatních. V takovém případě může situaci pomoci vyřešit mediace nebo prodej podílu, případně soudní cesta.

Proto je výhodné vést otevřenou a férovou komunikaci mezi dědici hned od začátku. Jasná dohoda ušetří čas, peníze i nervy.

Daňové povinnosti a prodej zděděné nemovitosti

Při prodeji zděděné nemovitosti může nastat daňová povinnost – konkrétně daň z příjmů. Zákon stanovuje, že pokud nemovitost prodáte do 5 let od nabytí (a zároveň jste v ní neměli trvalé bydliště alespoň 2 roky), podléhá zisk z prodeje dani.

Výpočet základu daně se odvíjí od rozdílu mezi cenou při nabytí (zjištěnou například znaleckým posudkem) a cenou prodejní. Daň činí 15 %, případně 23 % při vyšších příjmech.

Výjimky se vztahují například na přímé příbuzné v linii rodič–dítě, kde k dědění nedochází formou daně z příjmu, ale prodej může být stále zdanitelný, pokud nejsou splněny zákonné podmínky osvobození.

Proto je vhodné konzultovat situaci s daňovým poradcem nebo realitním makléřem, který vám pomůže vše správně nastavit.

Prodej bez starostí díky zkušenému makléři

Prodej zděděné nemovitosti může být emočně i administrativně náročný proces. Často se k tomu přidává nejasnost ohledně právních náležitostí, daňových povinností nebo optimálního postupu.

Zkušený realitní makléř vám může celý proces výrazně ulehčit – od přípravy a prezentace nemovitosti přes stanovení prodejní ceny až po komunikaci se zájemci a právní servis. Umožní vám prodat nemovitost rychleji, výhodněji a s maximální jistotou.

Ať už jste jediný dědic, nebo jednáte jménem více osob, v rámci _komplexních realitních služeb_* vám rádi pomůžeme s hladkým průběhem celého prodeje.