Jaká jsou rizika pro majitele, když má nájemník v bytě trvalý pobyt?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vlastníte dům či byt, ve kterém nebydlíte a který nijak nevyužíváte? Ale i přesto nechcete nemovitost prodat? Pak ji můžete pronajímat. S pronájmem je však spojena řada dalších otázek, které vás budou určitě zajímat. Například, jaká jsou rizika, když si nájemník nahlásí ve vašem bytě trvalý pobyt? Co z toho pro vás jako pro majitele plyne? Na to se podíváme v dnešním článku.

Proč potřebují nájemci trvalý pobyt?

Ptáte se, proč vůbec nájemci potřebují mít trvalé bydliště v pronajaté nemovitosti? Důvodů je hned několik – parkování, umístění dětí do škol a školek a podobně. V některých městských částech Prahy je parkování v placených zónách podmíněno trvalým pobytem žadatele v dané lokalitě.  Dalším nejčastějším důvodem, proč si lidé hlásí jako trvalé bydliště pronajatý byt, je přihlášení dítěte do školky, kde je zoufalý nedostatek míst a bydliště hraje významnou roli při posuzování žádosti.

Jaké vám hrozí komplikace?

Pokud tedy pronajímáte svou nemovitosti, měli byste se seznámit s legislativou. Konkrétně zákon č. 133/2000 Sb. upravuje tyto práva a povinnosti. Zákon uvádí, že nájemce, který si jako adresu trvalého pobytu nahlásí váš dům či byt, nemá vlastnické právo k vybavení objektu a samozřejmě ani k samotné nemovitosti. Nemusíte se tedy bát toho, že se případná exekuce bude týkat i vašeho majetku. Občas se stává, že exekutoři překročí své pravomoci a majetek bezdůvodně zabaví. V tom případě je ale právo na vaší straně. Přihlášení nájemce k trvalému pobytu ve vaší nemovitosti je tak pouze evidenčního charakteru, nikoliv vlastnického.

Hledáte nový byt ve Zlíně?

Máme pro vás tip na stránky, kde najdete byty Zlín snadno a rychle. Stačí si vybrat, zda máte zájem o pronájem bytu Zlín nebo byste raději koupili byt do osobního vlastnictví? Pak přejděte na prodej bytů Zlín.

Co je potřeba k přihlášení trvalého pobytu v pronájmu?

Aby si mohl nájemce přihlásit byt jako trvalý pobyt, musí předložit několik dokladů. V první řadě musí doložit občanský průkaz a dále smlouvu o pronájmu, ať už je na dobu určitou či neurčitou. Tato smlouva je jako doklad oprávněnosti užívat pronajatý byt. Případně lze nahradit i přítomností majitele na příslušném městském úřadě.