Matrace pro spokojený spánek

matrace

Kvalitní spánek je pro život stejně podstatný jako jídlo a vzduch. Kdo se špatně vyspal, určitě už nejednou zažil, jak nepříjemně se mu pak přes den vedlo. Z nekvalitního spánku bolí záda, za krkem nebo i hlava. Spánek má vliv i na psychickou pohodu. Proto je tak důležitý vhodný výběr matrace, na které člověk spí. Podle čeho byste se měli orientovat?

Jak vybrat vhodnou matraci?

Současný trh je dobře zásobený a také matrace jsou v nabídce v mnoha variantách. Někdy se může objevit problém, kterou si vůbec vybrat. Bude lepší matrace 80 × 200 se studenou pěnou, nebo pružinová? Volit byste měli podle pohlaví, hmotnosti i věku jejího uživatele. Matrace by měla být delší o 25 centimetrů, než je délka vašeho těla. Její šířka je individuální, obecně ale platí, že pro jednolůžko je vhodná šířka 80 nebo 90 cm. Optimální výška matrace je minimálně 15 centimetrů, aby byl váš spánek opravdu spokojený a kvalitní.

Matrace pro děti i dospělé

Pro děti vybíráme matrace 90 × 200 se střední tvrdostí a bez zón. Starší lidé naopak dávají přednost měkkému povrchu a elastické matraci. Orientovat byste se měli i podle aktuálního zdravotního stavu. Pokud trpíte na bolesti zad, rozhodně stojí za to investovat do matrace s ortopedickými vlastnostmi. Ty mohou být taštičkové, lamelové i pěnové. Jestliže se hodně potíte, vaše matrace by měla disponovat s dobře odvětrávaným jádrem. Alergici zase sáhnou po hypoalergenním potahu.

Pravidelná péče o matrace

Vedle vhodného výběru matrace na spaní je důležitá také péče o ni. Snímatelný potah je nutné pravidelně prát, a tím udržovat hygienickou čistotu matrace. Vedle toho byste měli matrace vysávat a zbavovat prachu, který se v nich během používání usadil. Vhodné je také matraci alespoň dvakrát nebo třikrát za měsíc obracet. Díky této péči vydrží sloužit po dlouhou řadu let.