Nejlepším způsobem jak snížit energetickou náročnost bydlení je zamezit tepelným ztrátám zateplením fasády. Jsou však objekty, u kterých není možné zateplení z vnější strany. Jedná se zejména o památkově chráněné objekty v městských historických jádrech. Vždy je třeba nechat odborně posoudit stav nemovitosti a nechat si poradit odborníkem.
Zateplení z interiéru
Zateplování zevnitř má své výhody i nevýhody. V každém případě se jedná spíš o nouzové řešení v případě, že nelze zateplovat fasádu zvenčí. Výhodou může být fakt, že není třeba zateplovat všechny stěny, stačí vybrat pouze problémová místa. V každém případě by měl poradit odborník jak s rozsahem a postupem prací, tak i s výběrem materiálů. Jinak hrozí, že se neodstraní všechny tepelné mosty a při použití nevhodných materiálů (na vnitřní zateplování není příliš vhodný polystyrén) může dojít k množení plísní.
Jak se postupuje při zateplování zevnitř?
- Nejdřív je třeba připravit pracovní prostor, což se může ukázat jako problém, protože se musí odstranit topná tělesa a zakrýt zásuvky.
- Pak je třeba upravit a vyrovnat omítku, aby byla připravená k nalepení izolantu.
- Na připravený podklad se pak lepí izolační desky. Nejlépe se osvědčila paropropustná minerální vata. Po přilepení se desky ještě přichytí plastovými kotvami.
- Překonání tepelných mostů se řeší klínovými izolačními deskami, které se lepí na strop.
- Kolem oken se nalepí speciální desky s nižší tloušťkou.
- Všechny hrany zateplovaných ploch se musí odizolovat od ostatních ploch z jiného materiálu.
- Pokud jsou polepeny všechny zateplované stěny, nanáší se na izolační desky silná vrstva vnitřní omítky. Povrch omítky se ještě ošetří prodyšným štukem.
- Na omítku přijde běžný malířský nátěr.
- Na závěr musí řemeslník vrátit zpět topná tělesa nebo zabudovat nová.
- K zatepleným stěnám by se kvůli vlhkosti neměl těsně stavět nábytek.
Financování rekonstrukce starších budov
Bydlení ve starších domech nebo starých historických objektech má své příjemné stránky. Domy mají svou „duši“, bývají v centrech měst nebo obcí, takže jejich obyvatelé mají v dosahu obchody, úřady a kulturní instituce. Na druhou stranu je třeba počítat s opravami a rekonstrukcemi.
Výhodou je, že většinou je možné se na rekonstrukci domu včas připravit. Finanční prostředky se dají naspořit pomocí stavebního spoření, které je stále nejvýhodnější formou vytváření finanční rezervy pro drobné střadatele. Díky státní podpoře a výhodnému úvěru dosáhne za pár let klient stavební spořitelny na zajímavou částku.
Klienti, kteří mají naspořenou pouze část cílové částky, mohou využít překlenovací úvěr. Na kalkulačce stavebního spoření si lze předběžně spočítat různé varianty financování podle konkrétních požadavků.
Pokud vznikne náhle potřeba rekonstruovat bydlení a vlastník domu nemá ještě potřebnou částku, je možné využít úvěr na rekonstrukci. Až půl milionu může získat zájemce bez zajištění. Není nutná žádná hotovost, finanční prostředky jsou k dispozici bez ručitele, není potřeba ani nemovitost na zajištění a ani být v minulosti klientem stavební spořitelny. Vyřízení je rychlé a jednoduché.
chci zateplovat starsi barak. hodne lidi mi doporucuje, abych to udelal spis zevnitr, ze s tim neni tolik prace, tak se chci poradit a vyzjistit vase zkusenosti a nazory. :) diky
Zdravím Fery, ,pokud si můžete vybrat udělejet to rozhodně z venku, zateplování zevnitř přináší jen a jen komplikace