Tepelné čerpadlo jako úsporné zařízení. Jak se dělí?

dotace tepelné čerpadlo

V posledních měsících se registruje zvýšený zájem o tepelné čerpadlo. Roste počet domácností, které se rozhodly využívat toto úsporné zařízení. Nemůžeme se divit tomu, že s investicí nepočkali. Přece jenom je stále možné požádat o dotaci na tepelné čerpadlo z dotačního programu Nová zelená úsporám, který podporuje prakticky všechny rodiny, jež se rozhodly snížit energetickou náročnost svého příbytku. Na tepelné čerpadlo je možné získat jednorázový finanční příspěvek proto, že zařízení snižuje spotřebu elektrické energie použitou na ohřev vody nebo na vytápění. Náklady na vytápění či ohřev vody díky tepelnému čerpadlu padají dolů až o šedesát procent. 

Pokud aktuálně také uvažujete o tepelném čerpadle, jistě si pokládáte otázku, jaké tepelné čerpadlo si vybrat. Moc dobře víte, že se jedná ekologické, ekonomické a také o úsporné řešení, ale konkrétním typem tepelného čerpadla si nejste jistí. 

Tepelné čerpadlo a jeho dělení

Tepelné čerpadlo lze rozdělit na několik typů, a to podle toho, odkud se teplo bere a k čemu se teplo používá. Setkat se tak můžeme s tepelným čerpadlem země/voda, kdy se teplo bere ze země a využívá se k ohřevu vody. Pak existuje tepelné čerpadlo vzduch/voda, kdy se teplo bere z venkovního vzduchu a opět se využívá k ohřevu vody. Tento typ tepelného čerpadla je mezi tuzemskými spotřebiteli opravdu nadmíru oblíbený. A pak také existuje tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, kdy se bere teplo z venkovního vzduchu a používá se k ohřevu vzduchu uvnitř domácnosti. 

Setkat se můžete ještě s dalšími typy tepelných čerpadel

Tepelným čerpadlem vzduch/vzduch však ještě nekončíme. Setkat se můžete taktéž s tepelným čerpadlem voda/voda, kdy se bere voda ze studny, či země/voda, kdy se voda bere ze země a využívá se k ohřevu vody uvnitř domu.