V dnešní době jsou stále modernější nízkoenergetické neboli pasivní domy. Pokud by jste se se svým domečkem chtěli tomuto šetření alespoň trochu přiblížit, stačí když svůj dům zateplíte. Jaké jsou současné trendy a kolik to stojí? Odpověď naleznete v našem článku.
Můžete volit mezi dvěma metody zateplení a to mezi vnitřní a vnější izolací
Co obnáší vnější zateplení?
Obě tyto metody mají své pro i proti. Pokud se rozhodnete pro vnější zateplení, můžete počítat s tím, že zdivo bude v teple, nebude docházet k tepelným změnám a tím pádem ani k praskání zdiva. Pokud máte ve zdivu nějaké tepelné mosty, například překlady a podobně, vnější izolací se mosty téměř úplně vyruší. Ve zdivu nebude docházet ani ke kondenzaci, což je v dnešní době obrovské plus. Další velkou výhodou je, že tím budova získá novou fasádu a díky tomu i nový vzhled.
Pokud v domě zároveň bydlíte tak určitě oceníte, že všechny práce se odehrávají venku a do vašeho domácího režimu téměř nezasáhnou.
Proč jsou náklady na vnější zateplení vyšší?
Vnější zateplení má ale i své nevýhody, tak především budete potřebovat zabrat část kolem domu a sehnat si lešení, náklady jsou vyšší a pokud už se pro izolací rozhodnete, tak byste měli zateplit celý dům. Nicméně tato investice patří mezi ty nejvýhodnější na většině domů (hned po výměně oken).
Kdy naopak zvolit vnitřní zateplení?
Vnitřní izolování je zpravidla levnější a to především proto, že nepotřebujete lešení, část prací zvládnete snáze svépomoci a můžete si zateplit pouze jednu místnost.
Vnitřní izolace má samozřejmě i své zápory. Díky tomu, že se poměrně snadno a rychle mění teplota ve zdivu, může docházet ke kondenzaci, přemrznutí a hlavně k nárůstu mikroorganizmů a plísní ve zdi. Pokud bydlíte v menším domě, tak hlavně nezapomeňte počítat s tím, že díky vnitřní izolaci se vám zmenší vnitřní prostory.
Pokud máte další otázky o zateplování domů, rádi Vám na ně odpovíme v komentářích.