5 tipů, jak zařídit malý balkón

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Málokterý balkón má dostatečné rozměry, abyste se nemuseli příliš omezovat. To ovšem neznamená, že ani malé balkony nemohou být zařízeny funkčně a útulně. V následujícím článku vám poradíme 5 tipů, které vám pomohou zkrášlit váš balkón.

O jaké tipy se bude jednat?

  1. Nábytek na balkon (skládací, závěsný)
  2. Truhlíky na květiny
  3. Způsoby stínění
  4. Podlaha
  5. Možnosti grilování

Nábytek může být pohodlný a nemusí zabírat místo

Sestavy nábytku na balkon se řadí k tomu největšímu vybavení, které na balkon pořizujeme. Ideální volbou je tedy volba takového nábytku, který nezabere moc místa. Jedná se samozřejmě o židle a také stoly. Zároveň ale musíte myslet na pohodlnost. Vhodnou volbou je tedy výběr skládacího zahradního nábytku.

Závěsný stolek na balkon, zdroj: tchibo.cz
Závěsný stolek na balkon, zdroj: tchibo.cz

Skládací židle a stoly se mohou vyrábět z plastu, dřeva i kovu. Doporučujeme volit pevné a kvalitní materiály. Pěkně vypadá například skládací teakový nábytek. Po použití je stačí jednoduše složit a uložit do rohu balkonu, kde budou čekat na další využití a zaberou minimální prostor. Využít také můžete závěsné druhy nábytku. Jedná se zejména o závěsné stoly, které se zavěsí na zábradlí a nezaberou tak místo na zemi. Některé závěsné stoly mohou být vybaveny skládacím mechanismem, aby se daly složit, když zrovna nejsou využívané.

Truhlíky na květiny mohou být také zavěšené

Při zařizování balkonu byste měli také myslet na jeho estetickou stránku. Pokud se na balkonu nebudete cítit příjemně, moc si ho neužijete. A právě květiny mají schopnost zkrášlit každý prostor v interiéru i v exteriéru, balkony nevyjímaje. Květináče na zemi nebo na stoličkách by opět zabíraly drahocenné místo. Proto je na balkon vhodné dát květiny do truhlíku, který můžete zavěsit na zábradlí. Pro zavěšení se prodávají závěsné háky na všechny typy truhlíků. Nezapomínejte ale na vhodnost výběru květin v závislosti na světovou stranu vašeho balkonu.

Zastínění balkonu pro slunné dny

Balkony také nijak nejsou chráněny proti ostrým slunečním paprskům v letních dnech. A právě zastínění zvýší komfort a pohodlí balkónů během parných letních dnů. Možností, jak zastínit balkon je samozřejmě více. První volbou jsou slunečníky. Pokud ale budete volit slunečníky stojící, bude vám překážet jejich stojná noha. Ideální volbou jsou tedy slunečníky, které se dají namontovat na zeď. Pokud chcete maximální komfort a být chráněni třeba i proti drobnému dešti nebo mrholení, můžete využít i balkónové markýzy.

Markýza na balkón - Vytvořte si na balkóně příjemné klima, zdroj: dopos.cz
Markýza na balkón – Vytvořte si na balkóně příjemné klima, zdroj: dopos.cz

Na podlahu je nejlepší dlažba

Také podlaha balkonů by měla být příjemná a pohodlná. Zároveň musí být schopna dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů. Ideální volbou proto je podlaha z keramických dlaždic, samozřejmě s mrazvzdornou úpravou. Nezapomínejte na to, že dlažbu musíte lepit flexibilním lepidlem a hlavně do spádu, aby se voda nevylila dovnitř nebo se na balkonech netvořily kaluže.

Užijte si i grilování s elektrickým grilem

Na balkonech se dá také velmi snadno a efektivně grilovat. A to dokonce i v přízemních patrech bytů a sousedům nepůjde do oken žádný kouř. Stačí si pořídit elektrický gril. Elektrický gril nevydává žádný kouř, v porovnání s ostatními typy grilů dosahuje mnohem menších rozměrů a k jeho provozu stačí jen natáhnout elektrický kabel.

1 komentář u „5 tipů, jak zařídit malý balkón

  • 13.7.2014 (18.28)
    Permalink

    me na nasem balkonu staci stolecek, dve kresilka, nejaka ta kytka a misto na susak. :)

Komentáře nejsou povoleny.