Co to je kalené sklo a na co se v interiéru používá?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Stále více se v interiéru využívá, jako materiál sklo. Sklo je skvělým designovým prvkem, který má skvělé vlastnosti při zkrášlení interiéru. Při využití skla do interiéru je ale nutné dbát hlavně na jeho kvalitu. Právě proto se prosazuje kalené sklo. Co vám může nabídnout?

Pokud by sklad nebyla dostatečně kvalitní, hrozilo by velké riziko rozbití a poranění. Právě proto jsou na našem trhu také kalená skla, která mají zvýšenou odolnost a představují vysokou úroveň bezpečí.

Jak se kalená skla vyrábí?

Výroba kalených skel je velmi specifická. Při kalení se skla nahřejí na teplotu, která přesahuje 600°C a následně se prudce ochladí vzduchovou sprchou. Díky tomu se ochladí vnější strany skla, ale vnitřek zůstává ještě teplý. Tak dojde uvnitř skla k tažnému pnutí a na povrchu k tlakovému napětí. Když projde sklo procesem kalení, dostane nové vlastnosti – tvrdost a odolnost.

Procesem kalení mohou projít téměř všechny typy skel, na které jsou kladeny zvýšené nároky bezpečnosti. Po kalení již skla nejdou upravovat – vrtat, řezat, apod. Všechny úpravy je tedy nutné provést ještě před kalením. Jediné úpravy, které mohou být po kalení prováděny je pískování, leptání nebo digitální potisknutí.

Kalené sklo dveře, zdroj: flotis.cz
Kalené sklo dveře, zdroj: flotis.cz

Jaké jsou výhody a kde najdou největší využití?

Největší výhodou kaleného skla je především jeho mechanická odolnost. Díky tomu se kalená skla mohou používat i na místech, kde je třeba zaručit maximální bezpečí. V interiéru mohou být z kaleného skla obloženy stěny v kuchyních nebo dokonce samotné pracovní desky. Další využití je i ve dveřích na světlících a výjimkou nejsou ani jednotlivé druhy nábytku z kaleného skla. Skla nemusí být pouze rovná, ale dají se i ohýbat.

Pro zvýšení bezpečnosti lze kalené sklo ještě vrstvit, čehož se využívá například při použití jako pochozí sklo.

Rozbití takto upraveného skla je v běžném provozu domácnosti takřka nemožné. I kdyby se vám to podařilo, tak dojde k rozpadnutí na neostré úlomky podobně jako při rozbití skla v autě.

Další skvělou vlastností kaleného skla je tepelná odolnost. Kalená skla mohou být trvale vystavena vysokým teplotám až do 200 °C a na své účinnosti ani kráse nic neztratí. Proto jsou také využívána u krbů v domácnosti.

Kalené sklo obložení, zdroj: flotis.cz
Kalené sklo obložení, zdroj: flotis.cz

Jak vychází kalené sklo cenově?

Kalené sklo patří obecně k dražším materiálům, proto ve srovnání s jinými materiály většinou vychází nejdráže. Ceny jednotlivých kalených skel se velmi rozcházejí podle druhu a typu odolnosti. V kuchyni se například nejčastěji používá sklo šestimilimetrové tloušťky, kde cena začíná na třech tisících korun za metr čtvereční.

Článek sepsán ve spolupráci se Sklenářstvím Brno, více informací na flotis.cz

1 komentář u „Co to je kalené sklo a na co se v interiéru používá?

  • 29.4.2014 (7.06)
    Permalink

    Vypadá to super! Zajímalo by mě, jestli s tím něko máte praktickou zkušenost? Opravdu je to nerozbitné? A co cena? Kolik se za tuhle srandu platí?

Komentáře nejsou povoleny.