Jak získat pitnou vodu na chalupě? Pomůže i reverzní osmóza

bigstockphoto.com
bigstockphoto.com

Problémy s čistou vodou může na venkově vyřešit i filtr na vodu, například reverzní osmóza. Instaluje se jednoduše pod kuchyňský dřez a nemusíte zbytečně tahat láhve s pitnou vodou.

Jsme národem chatařů a chalupářů! Tento fenomén snad nemá obdobu v celé Evropě.  Jen co vysvitne sluníčko, Češi se na víkendy stěhují na venkov, kde předělávají, budují a zahrádkaří ve svých malých královstvích. Není výjimkou, že tam lidé tráví dovolené nebo dokonce celé léto.

I když se chataři a chalupáři spokojí s málem, jejich velkým problémem bývá přístup k pitné vodě. Hodně z nich je totiž závislých na vodě ze studny a ta není vždy pitná. Na chatu či chalupu pak musíme vláčet tuny balené vody, což se, nejenže prodraží, ale je to i velmi fyzicky náročné, zvláště pro rodiny s dětmi či pro starší osoby. Jak to vyřešit, abychom se nemuseli namáhat a měli pitnou vodu i tam, kde není? Pomoci může i reverzní osmóza.

Vyčistí i chemické nečistoty či hormony

Reverzní osmóza je vícestupoňový filtr na vodu, který se využívá všude tam, kde je nedostatek pitné vody. Jejím prostřednictvím se například získává pitná voda z vody mořské. Jde o sofistikované zařízení, které může mít až devět stupňů čištění a dokonale zbaví vodu nejen všech mechanických, ale i chemických nečistot.

Reverzní osmóza Crystal Premium je velmi skladné zařízení, které se vejde i do malé kuchyně, například na chatu. Zdroj: cz.cistavoda.eu
Reverzní osmóza Crystal Premium je velmi skladné zařízení, které se vejde i do malé kuchyně, například na chatu. Zdroj: cz.cistavoda.eu

Kromě toho jde o jediný filtr na vodu, který je schopen zbavit vodu i nežádoucích hormonů, především tolik obávaného estrogenu. Jeho přítomnost ve vodě se už stala předmětem řady studií. Estrogen totiž může působit jako hormonální disruptor a způsobovat neplodnost nejen u samců ryb.

Pitná voda přímo v kuchyni

Osmóza se jednoduše instaluje přímo pod kuchyňský dřez a má svoji vlastní baterii. Stále tak můžete používat i nefiltrovanou vodu. Ale čistou a pitnou vodu už budete mít vždy po ruce. Ani údržba není nijak náročná, jednotlivé filtry se mění jednou za 6 až 12 měsíců. Samotná osmotická membrána vydrží i dva roky.

Devítistupňová reverzní osmóza od výrobce Aquatip je velmi ekologická, protože díky permeat pumpě produkuje méně odpadové vody. Zdroj: cz.cistavod.eu
Devítistupňová reverzní osmóza od výrobce Aquatip je velmi ekologická, protože díky permeat pumpě produkuje méně odpadové vody. Zdroj: cz.cistavod.eu

Proti vodnímu kameni pomůže změkčovač vody

Reverzní osmózu můžete využít i v běžných domácnosti, pokud máte problémy s vodou – není dobrá, je zanesená, nemáte rádi zápach nebo chuť chloru… Zároveň však netřeba zapomínat, že pokud byste si tento složitý filtr na vodu pořizovali jenom kvůli odstranění vodního kamene, který způsobuje vysoká tvrdost vody, je lepší zamyslet se spíše nad změkčovačem vody.

Ten pomůže problém s vodním kamenem vyřešit v celé nemovitosti, protože se instaluje na samotný přívod vody do objektu, kdežto reverzní osmóza až pod kuchyňský dřez.