Kde získat palivové dříví na zimu?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Poslední slunečné dny možná zahání naše myšlenky na zimu, avšak kalendářně její příchod nezastaví. Pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, čím budete přes studené dny a noci topit. Cena uhlí, plynu i elektřiny je vysoká, topení dřevem vychází levněji. Obzvlášť, pokud se nebojíte práce a uděláte si část prací svépomocí. Kde získat palivové dřevo na zimu? Jaké máte možnosti? A kdy ho sehnat nejlevněji? Odpovědi najdete v dnešním článku.

Palivové dřevo – co to je?

Palivové dřevo má speciální vlastnosti. Zejména co se týká procentuální zastoupení hniloby. Ta nesmí překročit 70%. Ovšem je-li určené pro vytápění domácností, zejména do krbů, musí být obsah hniloby zhruba o polovinu nižší.

I palivové dřevo můžeme dělit podle několika kritérií:

  • podle tvrdosti:
    • měkké (smrk, borovice, modřín, lípa, topol atd.) – vhodné na podpalování, rychle hoří
    • tvrdé (eben, dub, javor atd.) – hoří stabilně, vhodné i na vaření
  • podle typu dřeviny, z níž pochází:
    • jehličnaté – hoří rychle, obsahují pryskyřici, která způsobuje jiskření
    • listnaté – hoří déle, bez kouře

Palivové dřevo byste měli vybírat s ohledem na to, kde jím chcete topit. Čím dál tím větší oblibě se těší krby, a to jak ve starších nemovitostech, tak v novostavbách, nebo zejména v nízkoenergetických stavbách.

Do krbu je nejvhodnější tvrdé listnaté dřevo, které kouří a jiskří minimálně. Například bychom mohli uvést dub, jasan, habr či buk. Jeho kladné vlastnosti jsou však vykompenzovány cenou, která je oproti jinému dřevu vyšší.

Vyvarujte se spalování věcí, které k tomu nejsou určeny

Dejte si pozor na spalování věcí, které sice shoří, ale produkují velké množství zplodin a popelu. Jedná se například o starý dřevotřískový nábytek, který obsahuje řadu lepidel a dalších látek. Za spalování těchto věcí můžete dostat pokutu. Naopak výhodné je, pokud můžete získat levně staré palety nebo odřezky ze zpracování surového dřeva.

Nespalujte to, co není určeno k topení!
Nespalujte to, co není určeno k topení!

Cena je do velké míry ovlivněna důležitou vlastností dřeva, sice jeho výhřevností. Měkké dřevo bude tedy levnější než tvrdé.

Hotové dřevo bude dražší

Můžete si jej objednat u specializovaných firem již naštípané, nebo si jej naštípat sami. Druhá uvedená varianta je samozřejmě levnější. Zjistěte si však předem, zda je v ceně, kterou vám firma nabízí, také zahrnuta doprava.

Obdobně jako uhlí nebo jiná paliva, i dřevo nakoupíte nejvýhodněji v letním období. S klesáním teplot se cena postupně zvyšuje.

Surové dřevo koupíte levněji

Další možností je vyhledat majitele lesa a dřevo si odkoupit přímo od něj. Zpravidla dostanete ke zpracování kulatiny o délce 1 metru. Ty je nutné upravit tak, aby se vám vešly do kamen. Pak už vám stačí jen šikovnost, motorová pila a štípačka na dřevo.

Jak na přípravu dřeva na zimu svépomocí?

  • nejprve si rozmyslete, o jaký druh dřeva máte zájem a kolik jej budete potřebovat
  • poražené stromy zpracujte co nejdříve, čím déle necháte práci stát, tím náročnější poté bude
  • důležitou zásadou je, nechat dřevo dostatečně dlouho proschnout, minimálně půl roku, ideálně jednu topnou sezónu; navlhlé dřevo obsahuje více dehtu, produkuje více dýmu a dává menší oheň, tedy i teplo; jednoduše navlhlé dřevo má o poznání nižší výhřevnost

TIP! Menší polínka schnou rychleji, chcete-li mít dřevo co nejrychleji suché, nenechávejte velké špalky.

  • Ideálem je skladovat dřevo uvnitř, pokud tuto možnost nemáte, snažte se dřevo umístit pod střechu, nebo alespoň přikrýt plachtou; důležité je, aby se co nejméně potýkalo s vlhkostí, která, jak již víme, snižuje jeho kvalitu

2 komentáře u „Kde získat palivové dříví na zimu?

  • 23.9.2014 (14.08)
    Permalink

    osobne mam problem s uskladnenim dreva. kdyz ho necham na zahrade tak mi ho v zime zasype snih, i kdyz ho necim prehodim. do domu ho nedam. tak uz fakt nevim, snad jedine, abych postavil nejakej pristresek, ale to se mi nechce. jak to resite, kdyz mate malo prostoru?

  • 25.9.2014 (8.11)
    Permalink

    My si vzdy objedname nejake mnozstvi od mistniho zavodu. Muz si pujci velke auto od znameho a sam si to priveze, aby usetril za dopravu, ktera je kolikrat drazsi nez drevo. A pak to sam reze, ja uklizim do drevniku. Prace na vikend a neco ale zase se to financne vyplati.

Komentáře nejsou povoleny.