Kde získat palivové dříví na zimu?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Poslední slunečné dny možná zahání naše myšlenky na zimu, avšak kalendářně její příchod nezastaví. Pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, čím budete přes studené dny a noci topit. Cena uhlí, plynu i elektřiny je vysoká, topení dřevem vychází levněji. Obzvlášť, pokud se nebojíte práce a uděláte si část prací svépomocí. Kde získat palivové dřevo na zimu? Jaké máte možnosti? A kdy ho sehnat nejlevněji? Odpovědi najdete v dnešním článku.

Palivové dřevo – co to je?

Palivové dřevo má speciální vlastnosti. Zejména co se týká procentuální zastoupení hniloby. Ta nesmí překročit 70%. Ovšem je-li určené pro vytápění domácností, zejména do krbů, musí být obsah hniloby zhruba o polovinu nižší.

I palivové dřevo můžeme dělit podle několika kritérií:

 • podle tvrdosti:
  • měkké (smrk, borovice, modřín, lípa, topol atd.) – vhodné na podpalování, rychle hoří
  • tvrdé (eben, dub, javor atd.) – hoří stabilně, vhodné i na vaření
 • podle typu dřeviny, z níž pochází:
  • jehličnaté – hoří rychle, obsahují pryskyřici, která způsobuje jiskření
  • listnaté – hoří déle, bez kouře

Palivové dřevo byste měli vybírat s ohledem na to, kde jím chcete topit. Čím dál tím větší oblibě se těší krby, a to jak ve starších nemovitostech, tak v novostavbách, nebo zejména v nízkoenergetických stavbách.

Do krbu je nejvhodnější tvrdé listnaté dřevo, které kouří a jiskří minimálně. Například bychom mohli uvést dub, jasan, habr či buk. Jeho kladné vlastnosti jsou však vykompenzovány cenou, která je oproti jinému dřevu vyšší.

Vyvarujte se spalování věcí, které k tomu nejsou určeny

Dejte si pozor na spalování věcí, které sice shoří, ale produkují velké množství zplodin a popelu. Jedná se například o starý dřevotřískový nábytek, který obsahuje řadu lepidel a dalších látek. Za spalování těchto věcí můžete dostat pokutu. Naopak výhodné je, pokud můžete získat levně staré palety nebo odřezky ze zpracování surového dřeva.

Nespalujte to, co není určeno k topení!

Nespalujte to, co není určeno k topení!

Cena je do velké míry ovlivněna důležitou vlastností dřeva, sice jeho výhřevností. Měkké dřevo bude tedy levnější než tvrdé.

Hotové dřevo bude dražší

Můžete si jej objednat u specializovaných firem již naštípané, nebo si jej naštípat sami. Druhá uvedená varianta je samozřejmě levnější. Zjistěte si však předem, zda je v ceně, kterou vám firma nabízí, také zahrnuta doprava.

Obdobně jako uhlí nebo jiná paliva, i dřevo nakoupíte nejvýhodněji v letním období. S klesáním teplot se cena postupně zvyšuje.

Surové dřevo koupíte levněji

Další možností je vyhledat majitele lesa a dřevo si odkoupit přímo od něj. Zpravidla dostanete ke zpracování kulatiny o délce 1 metru. Ty je nutné upravit tak, aby se vám vešly do kamen. Pak už vám stačí jen šikovnost, motorová pila a štípačka na dřevo.

Jak na přípravu dřeva na zimu svépomocí?

 • nejprve si rozmyslete, o jaký druh dřeva máte zájem a kolik jej budete potřebovat
 • poražené stromy zpracujte co nejdříve, čím déle necháte práci stát, tím náročnější poté bude
 • důležitou zásadou je, nechat dřevo dostatečně dlouho proschnout, minimálně půl roku, ideálně jednu topnou sezónu; navlhlé dřevo obsahuje více dehtu, produkuje více dýmu a dává menší oheň, tedy i teplo; jednoduše navlhlé dřevo má o poznání nižší výhřevnost

TIP! Menší polínka schnou rychleji, chcete-li mít dřevo co nejrychleji suché, nenechávejte velké špalky.

 • Ideálem je skladovat dřevo uvnitř, pokud tuto možnost nemáte, snažte se dřevo umístit pod střechu, nebo alespoň přikrýt plachtou; důležité je, aby se co nejméně potýkalo s vlhkostí, která, jak již víme, snižuje jeho kvalitu

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Rodinné domy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristyna Rottova

2 komentáře u Kde získat palivové dříví na zimu?

 1. Pouly napsal:

  osobne mam problem s uskladnenim dreva. kdyz ho necham na zahrade tak mi ho v zime zasype snih, i kdyz ho necim prehodim. do domu ho nedam. tak uz fakt nevim, snad jedine, abych postavil nejakej pristresek, ale to se mi nechce. jak to resite, kdyz mate malo prostoru?

 2. Pope napsal:

  My si vzdy objedname nejake mnozstvi od mistniho zavodu. Muz si pujci velke auto od znameho a sam si to priveze, aby usetril za dopravu, ktera je kolikrat drazsi nez drevo. A pak to sam reze, ja uklizim do drevniku. Prace na vikend a neco ale zase se to financne vyplati.