Loftové bydlení vám učaruje

zdroj: libertybuilding.cz

Pokud vás už omrzelo bydlet v běžném bytě a hledáte nový impuls, můžete vyzkoušet loftové bydlení. Tento styl bydlení pomalu přichází i k nám. Zejména v Praze je již několik lokalit s loftovými byty. Učarují i vám?

Život ve velkolepém prostoru přestavěných továrních hal a budov je zcela jiný než ten, který byl u nás běžný po desítky let. Své o tom vědí američtí herci, kteří v 50. letech minulého století tento boom spustili. Není tak divu, že v současné době jsou mekkou loftového bydlení právě Spojené státy americké.

Tento trend se k nám dostává postupně, protože tento styl bydlení není pro každého. V posledních letech se ale do loftových bytů pouštějí i české developerské společnosti. Jedná se buď o přestavby starých továren, které musejí zůstat zachované kvůli své kulturní hodnotě (např. Nuselský mlýn v Praze nebo pivovar v Lochnově). Rovněž vznikají i projekty na zelené louce.

Nejvíce loftových bytů se staví v Praze, podívejte se na nabídku bytů na prodej v Praze.

Jak vypadá loft?

Loft je vlastně půdní byt, protože je umístěn přímo pod střechou. Typické bývají velké otevřené prostory, které jsou nezřídka i hodně vysoké. Není výjimkou, když jsou zdi loftu vysoké i okolo 8 metrů. Velkolepý a otevřený prostor s velkými okny, co přes den celý prostor nádherně prosvětlí, je hlavním poznávacím znamením loftového bydlení. Celková velikost takových bytů se v průměru pohybuje okolo 80 m2 a více.

Loft – prostor plný nápadů

Je jasné, že loft si zamilují především lidé, kteří nechtějí být svazováni konvenčními dispozicemi běžných bytů. Aby byl dojem výjimečnosti ještě více umocněn, zpravidla se v konstrukci nechávají původní prvky, které jsou originální a nápadité. Některé stěny tak mohou zůstat odhalené až na cihlu, zůstávají zde třeba i původní dveře, trámy, zábradlí nebo okna. V kombinaci s moderním zařízením je tak utvářen dojem nadčasovosti, co se nikdy neomrzí.

Otevřené prostory charakteristické pro loft, zdroj: shutterstock.com

Kde se lofty staví?

Jak už bylo zmíněno, lofty se budují ze starých továrních hal a budov, často se tak nachází přímo v centrech měst. Bydlením v loftu se tak člověk rozhodně nevzdává občanské vybavenosti a z ní plynoucího pohodlí.

Lofty v současné době zažívají celosvětový úspěch, u nás se pak nejvíce staví v Praze, ale najdeme je i v Prostějově, Plzni či Brně. V Praze již vzniklo několik lokalit, kde si můžete loftové bydlení obstarat. Za všechny stačí jmenovat Prahu 4 – Nusle nebo Holešovice.