Nepodceňujte protokol o převzetí bytu!

Chystáte se ke stěhování? Děsí vás všechno to papírování a navíc si nejste jisti, jestli tomu vůbec rozumíte? Nejste si jisti co je to předávací protokol k bytu a jestli je to nutné? Ulehčete si život a přečtěte si náš článek. V článku vám stručně vysvětlíme, o co vlastně jde a jak moc je to pro vás důležité.

Co je to předávací protokol?

Předávací protokol je listina, díky které si můžete ušetřit spoustu potíží. Tato příloha ke smlouvě je v dnešní době nutností, protože k chybě nebo snad úmyslnému podvodu může dojít velice snadno a pak se těžko dohledává viník nebo napravují  způsobené škody.

Předávací protokol je většinou příloha ke kupní smlouvě, ve které je zaznamenán aktuální stav celé věcí, takže v případě, že se jedné ze stran nebude něco líbit, stačí se jen ohnat předávacím protokolem a je po dohadování. Ale pozor! Předávací protokol si musíte pořádně přečíst, protože později se již nedá nic upravovat ani doplňovat.

K čemu protokol slouží?

Účel předávacího protokolu je jednoduchý, musí se do něj zaznamenat naprosto všechny podmínky a aktuální situace v nemovitosti. Příkladem klasických problému ke kterým dochází v případě, že protokol nemáte, jsou například chybějící součásti vybavení, opotřebení podstatně větší, než bylo dohodnuto, poškození nábytku a tak dále.

V protokolu by mělo být skutečně všechno a nic byste neměli nechat na slovní dohodě, protože tu nijak neprokážete.

Ostych není na místě

Předávací protokol je užitečný pro obě strany, takže byste se určitě neměli stydět za to, že jste si ho poctivě vypracovaly. Na druhé straně pokud jste kupující, platí to dvojnásob. Jestliže není předávací protokol součástí smlouvy, kterou chcete podepsat, nestyďte se o něj říci, protože vám může ušetřit spoustu starostí a problému.