Zima sice podle kalendáře předala žezlo jaru, venku se však teplé počasí střídá s tím chladným. Kdo však žije v rodinném domě a topí dřevem, už určitě přemýšlí nad tím, jak se připraví na nadcházející topnou sezónu. Nejspíš také sleduje nejlepší ceny palivového dřeva, za které by ho mohl nakoupit do zásoby. Jaro a léto utečou rychle jako voda a opět se bude muset topit.
Výhody topení dřevem
O dřevě se traduje, že zahřeje hned třikrát. Poprvé, když ho řežete a štípete. Podruhé, když ho skládáte na hromadu. A potřetí, když palivové dřevo přikládáte do kotle nebo krbových kamen. Na topení dřevem přechází čím dál tím více majitelů rodinných domů, protože zjistili, že se jedná o ekonomický otop, který šetří jejich rodinný rozpočet. Kromě toho pohled na oheň v krbových kamnech navozuje tu správnou domácí atmosféru a teplo domova.
Když se zamyslíte nad tím, jestli otop v podobě dřeva má i nevýhody, pak vás určitě napadne nutný prostor na jeho skladování, a to na vzdušném místě. Čerstvě nařezané dřevo musí minimálně dva roky vysychat, je tedy nutné mít v zásobě potřebné množství, které je chráněné před deštěm. Další nevýhodou se může jevit pracnost s topením dřevem, kdy na rozdíl od elektřiny nebo plynu je nutné polena do kotle manuálně přikládat.
Které dřevo na topení zvolit?
Nechcete-li mít příliš velké zásoby palivového dřeva, pak je nejlépe volit dub nebo buk, které dlouho hoří. Jedná se o kvalitní tvrdé dřevo s největší výhřevností. Výhřevná je také borovice. A kvalitní je i bříza. Nejméně výhřevné je měkké dřevo. Topit lze ovšem i dřevěnými peletami nebo briketami, s nimiž je nejméně práce, protože se prodávají už v balících a není nutné nijak řezat. Pouze je naskládáte na suché místo. Záleží pochopitelně i na typu kotle a podle toho se rozhodovat, jaký druh dřeva si vyberete.