Zrcadlová stěna promění váš byt k nepoznání!

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zrcadlo je neodmyslitelnou součástí každého interiéru, vybírat můžete z mnoha tvarů, velikostí a také stylů. Jeho primární funkcí bývá informovat člověka o jeho vzhledu, nicméně rozhodně to není funkce jediná. Jak jinak zrcadla využít? Z jaké nabídky materiálů můžete vybírat?

Využití zrcadel v bytě

Využití zrcadel je velice rozmanité, obdobně jako jejich nabídka, která je na našem trhu nepřeberná. Každý si může vybrat podle svých potřeb i vkusu. Použití můžeme rozdělit na základní tři kategorie:

Zrcadlo je praktický pomocník

Základní využití je zejména v koupelně a v ložnici, příp. v chodbě. V těchto prostorách většinou slouží zcela praktickému účelu, sice tomu, aby se člověk mohl upravit.

Zrcadlo je dekorace

Zrcadlo již dávno nepatří jen do těch místností, kde slouží ryze praktickému účelu. Naopak může se stát dominantou jakéhokoli prostoru, ať už venkovního či vnitřního. Správně zvolenou velikostí a tvarem harmonizujícím se zbytkem nábytku můžete získat originální dekorativní prvek, a to například na prázdné zdi namísto obrazu.

Zrcadlo je prostor a také světlo

Nicméně všeobecně uznávanou pravdou zůstává, že zrcadla opticky zvětšují prostor, což je vhodné jak do menších bytů, tak i do větších. Můžete z nich například vytvořit i celou stěnu, nebo třeba zrcadlovou přepážku pokoje, a to v kuse, nebo jako mozaiku z různých kusů zrcadel. To zvládají například ve sklenářství v Brně. Váš byt se nejen změní, ale i rozsvítí a dokonce i zvětší, pokud jej použijete skutečně na celou stěnu pokoj se opticky zvětší až dvakrát.

Zrcadlo v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Zrcadlo v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Tipy, jak zrcadla používat

Zrcadlo vám může pomoci skrýt nedostatky vašeho interiéru, například vám schová prasklou zeď. Chcete-li pomocí zrcadla dodat prostor tam, kde chybí, můžete se nechat inspirovat tipy bytových designérů. Ti například do garsonek doporučují umístit zrcadla na zdi proti sobě, díky čemuž se pokoj „roztáhne“ na obě strany.

Před tím než zrcadlu najdete místo, byste si také měli dát pozor na to, co se v něm bude odrážet. Ideální je nasměrovat zrcadlo tak, aby se v něm odráželo nějaké přírodní zákoutí, příp. nějaká část vašeho bytu, na níž jste hrdí a která ve vás vzbuzuje příjemné pocity.

Pozor také na výšku, do jaké jej umístíte, přeci jen je každá osoba rozdílného vzrůstu a obraz v zrcadle tak může mít zcela odlišný. Zajímavé také může být hraní si s tvary zrcadel. S cílem opticky zvětšit místnost ku příkladu čtvercového tvaru, byste měli sáhnout například po podlouhlých obdélníkových zrcadlech.

Vhodné je, umístit zrcadlo bokem k velkému oknu, díky čemuž půjde do místnosti více světla. Umístění přímo proti oknu se nedoporučuje, a to kvůli nepříjemnému ostrému svitu, který by mohlo odrážet.

Materiál

Co se materiálu týče, ne každé zrcadlo musí být složeno ze skla a tenké vrstvy hliníku, příp. stříbra. Dnes existují i taková, která se hodí například do dětských pokojů, přičemž se nemusíte bát, že dojde k jejich rozbití a následnému zranění. Na výběr máte zrcadla vyrobená z:

  • speciálních zrcadlových fólií – nerozbitné zrcadlo, které je navíc ohebné a lehké, jeho „připevnění“ není náročné, nicméně vyžaduje šikovnost, aby nevznikly vzduchové bubliny
  • speciálního plexiskla (PMMA) – zrcadlo má opatření proti tříštivosti, jeho střepy tak nejsou ostré, nicméně není nerozbitné

TiP! Jedna z „babských rad“ proti zamlžování zrcadel říká, že by se mělo suchým tuhým mýdlem potřít a poté suchým hadříkem vyleštit. K zamlžování by následně mělo docházet jen minimálně.