Zútulněte svůj balkon jednoduchými změnami

Ať už máte malý či velký balkon, stojí za to na něm udržovat pořádek a zařídit ho tak, abyste si zde mohli po náročném dni odpočinout a třeba i vychutnat šálek kávy nebo sklenici vína.

buildings-2626957_640

Dejte rostlinám zelenou

Na balkon neodmyslitelně patří rostliny všeho druhu. Aby nemusely stát jen tak na zemi, pořiďte si regál na květiny. Na větší balkon se bude hodit i rohový regál, kam kromě rostlin můžete umístit i různé dekorace nebo sem odkládat tác s hrnečky.

Jaký nábytek vybrat?

Při výběru nábytku se řiďte především velikostí balkonu. Pokud máte k dispozici více místa, nebude problém sem dostat třeba i křeslo na opalování. Pokud je ale balkon spíše menší, vhodné budou spíš skládací židle a menší stoleček. Pokud chcete balkon zařídit v boho stylu, možná bude řešením rozmístění několika polštářů po podlaze a dřevěné bedýnky místo stolečků. V takovém případě je ale pohodlnější, když je balkonová dlažba pokrytá ještě kobercem.

Světlo a stín

Pokud balkon chcete využívat i v chladnějších měsících nebo večer, bude potřeba ho osvětlit. Ne každý balkon má zavedenou elektřinu, ale to není problém. Lucerny, LED světýlka nebo solární lampiony mu dodají romantický ráz.

Někdy je nutné vyřešit také zastínění balkonu. Nejjednodušší je podle potřeby roztahovat a skládat slunečník, pokud ale chceme balkon zároveň chránit před zvědavými zraky z ulice, je lepší pořídit si zástěnu a připevnit ji k zábradlí. Zástěna může být vytvořená i z popínavých rostlin nebo bambusových tyček.

Slaďte vše do stejných barev i stylu

Tak jako i v jiných prostorech, i na balkoně hrají důležitou roli barvy. Menším balkonům budou slušet především odstíny bílé, béžové a světle šedé, zatímco u větších si můžete dovolit trochu experimentovat. Důležité je všechny barevné schéma sladit tak, aby se jednotlivé barvy vzájemně doplňovaly, ale nepřebíjely. Podobně je to i s celkovým stylem – nesnažte se kombinovat víc stylů dohromady, jinak bude balkon vypadat disharmonicky.