5 tipů pro výběr bezpečnostních dveří do bytu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Další článek jsme napsali ve spolupráci s Jiřím Vyklickým, obchodním ředitelem firmy HT dveře. Tato firma se zabývá bezpečnostními dveřmi již 22 let. Pan Vyklický má ve společnosti HT dveře na starost vývoj bezpečnostních dveří, a také dohlíží na finální realizaci. Požádali jsme jej o sepsání několika rad, jak vybrat kvalitní bezpečnostní dveře a jakými zásadami se při výběru řídit.

Statistiky Policie ČR mluví jasně: Ročně se u nás vyloupí až 4 a půl tisíce bytů. Prvním krokem, jak snížit riziko, že se k nim přidá i vaše domácnost, je pořízení bezpečnostních dveří.

Kvalitní vchodové dveře pomohou nejen odradit nezvané návštěvníky, ale přinesou vám také izolaci od hluků z chodby nebo vůní sousedova oběda. Přinášíme vám pět tipů, na co byste se při výběru nových bezpečnostních dveří do vašeho bytu měli zaměřit.

1. Vyberte vhodnou bezpečnostní třídu

Mezi typické bezpečnostní třídy pro vchodové dveře patří třídy 2 až 4. Odborníci přitom za ideální označují zlatou střední cestu – bezpečnostní třídu 3.

Vyšší třída je pro běžnou domácnost zbytečným přepychem. Je finančně náročnější a hodí se především pro byty, ve kterých jsou uloženy drahé umělecké sbírky, zbraně apod. Naopak s nižší bezpečnostní třídou, než je ta třetí, nemusíte dosáhnout na výhodné pojištění vaší domácnosti.

2. Zaměřte se na konstrukci a bezpečnostní prvky dveří

Kvalitní bezpečnostní dveře jsou tvořeny ocelovou konstrukcí doplněnou o dostatečné bezpečnostní prvky. Mezi ně patří především bezpečnostní čepy chránící dveře před vysazením z pantů, které by měly být umístěny na bočních a horní straně dveří.

Bezpečnostní čepy, zdroj: htdvere.cz
Bezpečnostní čepy, zdroj: htdvere.cz

Důležitým prvkem je také bezpečnostní zámek a kování. Odborníci radí pořídit vždy dva zámky – centrální a pak horní, vybavený vrtulkou, kterým se můžete zamknout zevnitř svého bytu.

3. Se starými dveřmi musí jít pryč i původní zárubně

Pokud si chcete být 100% jisti bezpečností vašich dveří a jejich vlastnostmi pro ochranu proti hluku a úniku tepla, nikdy nenasazujte nové dveřní křídlo do starých zárubní. Je to sice levnější řešení, kterým se vám podaří zvýšit vaši bezpečnost, nikdy ale v takové míře jako se zárubní novou.

Protože pouze v případě, kdy vyměníte i zárubeň, si můžete být jistí, že budou nové dveře dostatečně těsnit. Stará zárubeň navíc není na nové těžké dveře dělaná a časem se mohou poškodit panty.

Zárubně tvoří s bezpečnostními dveři jeden celek, zdroj: htdvere.cz
Zárubně tvoří s bezpečnostními dveři jeden celek, zdroj: htdvere.cz

4. Nebojte se designu!

Kromě bezpečnosti by měly vstupní dveře dobře vypadat. Dnes už tak není problém vybrat si z obrovského množství barev a dekorativních motivů, které ozdobí vaši předsíň a zapadnou do jejího celkového stylu. Jak jsme již uvedli, základem bezpečnostních dveří je ocelová konstrukce, která křídlo chrání před odvrtáním a vysazením z pantů.

Na ni se pak natavují kvalitní fólie s nejrůznějšími věrohodnými dekory dřeva, které jsou velmi snadné na údržbu. Než si dveře vyberete, nezapomeňte se u prodejce informovat, jestli je jeho fólie odolná proti oděru.

5. Důkladně vybírejte dodavatele dveří

Kromě toho, jestli mají dveře příslušný bezpečnostní certifikát, byste měli také důkladně prověřit serióznost prodejce, který vám je nabízí. Jak na to?

Nejdříve se přesvědčte, jestli má firma dveře skutečně na skladě. Poté se na internetu podívejte, jestli má dodavatel zastoupení ve více místech Česka a zda tyto pobočky opravdu existují a fungují.

Vyvarujete se tak dlouhému čekání na nové dveře a případným komplikacím při budoucí potřebě záručního servisu. Odborníci doporučují vybrat si firmu, která má svou pobočku či zastoupení maximálně 80 kilometrů od vašeho bydliště.

Bonusový tip: Kolik do bezpečnostních dveří investovat?

Obecně lze říci, že za bezpečnostní dveře s třídou 3, které splňují všechny výše uvedené vlastnosti, zaplatíte minimálně 20 tisíc korun. Pokud vám prodejce nabídne dveře s výrazně nižší cenou, buďte opatrní.

Mohlo by se stát, že své peníze vyhodíte za nekvalitní či padělaný výrobek od firmy, která s vámi v případě reklamace nebo servisu nebude chtít komunikovat. Vždy mějte na paměti, že součástí ceny je nejen kvalitní produkt, ale také zárubně a doprovodné služby.