Vybíráme nové vchodové dveře pro rodinný dům

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vchodové dveře rodinného domu plní nejen bezpečnostní funkci, ale jsou také výrazným prvkem, který ovlivňuje celkový ráz vašeho domu. Není tak divu, že jejich výběr není jednoduchý a musíte zvážit celou řadu parametrů. Nakonec budete muset udělat kompromis mezi vzhledem, bezpečnostní a cenou. V tomto článku vám pomůžeme položit si ty správné otázky.

Kritéria pro výběr dveří

Kritérií pro výběr dveří je mnoho. Jedním z nich je vzhled dveří. Dveře vybíráme tak, aby ladily s okny, fasádou i stylem domu. Na trhu se však nachází dveře v tolika provedeních a designech, že estetickému přání zákazníka vyhoví téměř jakýkoliv druh dveří. Co tedy posuzovat dále?

Materiál

Jedním ze základních měřítek výběru bude materiál vchodových dveří. Můžete vybírat mezi dveřmi:

  • plastovými – nejčastější volba pro přijatelnou pořizovací cenu i nepřeberné množství vzorů. Jsou vhodné do novostaveb i rekonstruovaných starších domů. Nevýhodou je množství firem, které plastové dveře vyrábí v různé kvalitě, je proto třeba ohlížet se nejen na vzor, ale hlavně kvalitu provedení plastových vchodových dveří.
  • dřevěnými – dřevěné vchodové dveře osloví všechny milovníky přírodních materiálů. Dřevěné dveře mají své neopakovatelné kouzlo a ladí se všemi typy budov. Vhodné jsou i pro historické budovy, samozřejmou volbou jsou v případě dřevěných domů a srubů. Nevýhodou je, že dřevo vyžaduje jistou míru péče, jako další nevýhoda může být vnímána vyšší pořizovací cena.
  • hliníkovými – hliníkové dveře jsou velmi moderní variantou vhodnou spíše do moderních novostaveb. Vyznačují se vysokou kvalitou, pevností, skvělým propracováním a dlouhou životností. Díky zateplenému vnitřnímu profilu mohou být instalovány i do pasivních domů. Všechny tyto výhody pochopitelně opět vyvažuje vysoká pořizovací cena.
  • celoprosklenými – skleněné dveře jsou designovou záležitostí, vchodové dveře z tří vrstvého kaleného skla zajišťují dostatečnou bezpečnost i tepelnou izolaci

Bezpečnost

Vchodové dveře by měly pochopitelně zajišťovat bezpečnost domu. Bezpečnostní dveře však nabízí jen omezený výběr vzorů. Při výběru dveří s ohledem na jejich bezpečnosti uvažte, že u rodinného domu nejsou vchodové dveře jediným místem, kudy mohou zloději proniknout do domu. Pokud chcete zvýšit svůj pocit jistoty, mohou postačit bezpečnostní doplňky k běžným vchodovým dveřím (např. speciální kování, panty, …).

Skleněné výplně

Ozdobným, ale také funkčním prvkem vchodových dveří jsou částečné skleněné výplně. Skleněné výplně dveře zdobí, zároveň také napomáhají prostupu světla do zádveří či pohledu z domu ven.

Pro každý vzor dveří můžete volit z mnoha typů skleněných výplní. Jmenujme jen ty nejčastější:

  • průhledné sklo – umožňuje vidět, kdo u dveří zvoní, aniž byste je museli otevřít, zároveň však umožňuje i volný pohled do zádveří
  • mléčné sklo – chrání soukromí, není vidět do prostor zádveří, nicméně není skrz něj vidět ani ven. Mléčné sklo ale dokáže propustit dostatek světla do zádveří, tudíž zde není nutné přes den svítit
  • zrcadlové sklo – tato skleněná výplň nedovoluje pohled dovnitř domu, obyvatelé domu však skrz ni vidí ven
Plastové profily mohou mít různé parametry, zdroj: shutterstock.com
Plastové profily mohou mít různé parametry, zdroj: shutterstock.com

Plastová okna a vchodové dveře

Vchodové dveře je vhodné sladit s okenními rámy. Pokud stavíte nový dům nebo provádíte kompletní rekonstrukci domu a plánujete objednávat také nová plastová okna, vyplatí se pouvažovat o plastových vchodových dveřích.

Řada firem zpravidla dodává plastová okna i dveře. Současnou kalkulací ceny plastových oken a vchodových dveří můžete nejen dosáhnout dokonalého sladění oken a dveří do jednoho odstínu, ale hromadná objednávka vás navíc vyjde finančně výhodněji.