Prodáváte nemovitost sami? Poradíme, jak správně vést prohlídky

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Prodáváte svou nemovitost bez pomoci realitní kanceláře? Osobní prohlídka nemovitosti se vám může oproti jiným krokům prodeje zdát snadná. Uvědomte si ale, že právě osobní prohlídka nejvíce ovlivní názor zájemců na vaši nemovitost. Poradíme vám, jak prohlídku nemovitosti dokonale připravit.

Pečlivý úklid je základ

Snad v každém průvodci o tom jak prodat nemovitost, je tento bod na jednom z prvních míst. Pořád se ale najde spousta takových, kdo jej ignorují a dělají velkou chybu! Před samotnou prohlídkou proveďte generální úklid. Jen pečlivě uklizený byt či dům může působit útulně a přívětivě. Nemáme na mysli pouze úklid prachu a běžného nepořádku. Do úklidu před prohlídkou zahrňte i srovnání drobností v poličkách, aby nepůsobily chaoticky.

Dále vezměte v potaz, že každý zájemce o koupi nemovitosti uvítá co nejprostornější místnosti. Proto ukliďte do skříní všechny drobnosti:

  • v kuchyni ponechte zcela volnou pracovní plochu, všechny elektrické přístroje a vařící náčiní před prohlídkou ukliďte do skříně, samozřejmostí je umyté a uklizené nádobí, schovaný okapávač nádobí i kuchyňské utěrky a chňapky. Kuchyň tak bude působit větší.
  • stejně postupujte i v případě koupelny. Na vaně či ve sprchovém koutě ponechte pouze dvě až tři lahvičky mycího gelu a šamponu, ostatní ukliďte do skříně. Koupelna tak nebude vypadat přeplněná, zároveň však nebude působit nezabydleně.
  • v dětském pokoji perfektně ukliďte hračky a většinu větších volně stojících hraček ukliďte do skříně nebo do sklepa.
  • prostor v obývacím pokoji můžete opticky zvětšit, pokud odklidíte stojan na noviny nebo čalouněné bobíky či malé dřevěné stoličky.
  • v ložnici pečlivě ustelte a z nočních stolků odkliďte rozečtené knížky, brýle a další drobnosti.

Je-li to nutné, proveďte drobné opravy, vykloubená a nedovírající se dvířka skříněk, odřeniny, fleky nebo prasklinky na zdi, to vše vrhá na vaši nemovitost špatné světlo.

Prosvětlené a uklizené místnosti dělají dobrý dojem, zdroj: shutterstock.com
Prosvětlené a uklizené místnosti dělají dobrý dojem, zdroj: shutterstock.com

Vše důkladně připraveno!

Vaši důvěryhodnost umocní, budete-li na prohlídku pečlivě připraveni. Příprava nekončí jen u úklidu. Zájemci budou váš dům či byt vnímat všemi smysly. Velmi nepříjemný dojem může vyvolat hned po vstupu do nemovitosti těžký vydýchaný vzduch. Krátce před prohlídkou proto důkladně vyvětrejte všechny místnosti, v zimním období však okna zavřete včas, aby v bytě bylo v době prohlídky příjemné teplo.

Stísňujícím dojmem mohou působit temné místnosti. Navíc slabé světlo místnost opticky zmenšuje. Proto před prohlídkou za denního světla roztáhněte všechny závěsy a žaluzie, aby místnosti byly plné světla. Na prohlídku ve večerních hodinách se připravte tím, že předem rozsvítíte všechna světla ve všech místnostech. Zájemci tak budou procházet prozářeným bytem, který bude působit přívětivěji, než když budou pokaždé vstupovat do temné místnosti.

Připravte se také na to, že se zájemci budou chtít přesvědčit o vašich vlastnických právech k nemovitosti. Vaši důvěryhodnost zvýší, pokud nebudete doklady a smlouvy zběsile hledat v útrobách skříní. Předem připravené dokumenty udělají ten správný dojem.
Po ruce ponechte také papír a tužku, které využijete k poznamenání kontaktů a případných dalších schůzek se zájemci.

Příjemné a klidné vystupování

Prodáváte-li dům bez realitní kanceláře, je o to důležitější vaše vystupování, které si má získat důvěru zájemců. Chovejte se klidně, přirozeně, nearogantně a předkládejte fakta. Nepřehánějte chválu do extrému, nesklouzněte k vnucování své nemovitosti ani k přílišné upovídanosti.

Vzhledem k tomu, že více osob v domácnosti může vzbudit pocit stísněnosti prostor, snažte se prohlídku provádět sami nebo s partnerem a děti a další členy domácnosti pošlete k babičce nebo na procházku. Totéž platí i o domácích mazlíčcích. Někteří zájemci nemusí mít ke zvířatům vřelý vztah a jejich přítomnost by je mohla naladit negativně.