Každá zahrada by měla mít nějakou formu venkovního posezení. To by zase mělo disponovat vhodným zastřešením. Kandidátů na tuto funkci je mnoho, avšak kdo chce mít před domem kvalitu, ten vsadí na klasiku ve formě pergoly či altánu.
Proč nešetřit?
Obě výše zmíněné konstrukce však mohou potenciálním kupcům připadat jako přespříliš drahé, tak proč raději nezvolit nějakou levnější variantu, třeba slunečník nebo dokonce jen nataženou nepromokavou plachtu?
Obě možnosti jsou samozřejmě relevantní, nicméně často se míjí účinností. Většina slunečníků chrání pouze proti slunečním paprskům, a i modely s protidešťovou úpravou nejsou vhodné vůči silnějším slejvákům.
Nepromokavé plachty z pochopitelných důvodů zvládnou mnohem více, avšak ani ty nejsou zrovna ideální volbou. Jednak nevypadají příliš k světu, jednak jsou náchylné k poškození. Stačí silnější vítr nebo spadlá větev ze stromu a je po plachtě. Proto je rozumnější spoléhat se na něco trvanlivějšího, a hlavně efektivnějšího.
Pro malé i větší zahrady
Kdo nechce příliš utrácet a zároveň by rád solidní střecha na terasu, sáhne po pergole. Tento druh konstrukcí se dnes běžně prodává v mnoha verzích. Oblíbené jsou jak kovové, tak i dřevěné modely. Jedná se o jednoduchý doplněk na zahrádku i na dvorek.
Typický zahradní altán už je konstrukčně o něco složitější, zvláště pak verze s podlahou. A samozřejmě jde i o cenově náročnější produkt. Na druhou stranu takovýto altán dokáže fungovat sám o sobě. Pod pergolu je totiž potřeba ještě navíc vyrobit podlahu, což v tomto případě nutné není.
Sestavení svépomocí
V současnosti se pergoly i altány dodávají zákazníkům jako prefabrikované stavebnice, které si pak následně sestrojují sami. Tyto stavebnice však nejsou kdovíjak složité a ve dvou lidech se obvykle dají zkonstruovat během několika málo hodin. Kdo se však nechce zbytečně trápit, může si za realizaci připlatit.