Jak by měla vypadat správná kancelářská židle?

Jistě se mnozí shodneme na tom, že při práci v kanceláři je asi nejdůležitější, jak se vám sedí. Pokud sedíte na nevhodné židli, u níž se krčíte a ohýbáte nezdravým způsobem páteř, hrozí vám z toho zdravotní problémy. Ty se pochopitelně také ihned podepíšou na vašem pracovním výkonu. Jaké podmínky by měla splňovat správná židle v kanceláři?

kancelářská skříň

Aby páteř nebolela

Patologické zatuhnutí páteře vede k pravidelným bolestem šíje a hlavy. Pokud se tomuto má předejít, musí mít pracovník možnost se v práci cítit pohodlně. To ve většině případů znamená mít takový kancelářský nábytek, který bude vyhovovat optimálnímu zatížení páteře. Neméně důležitá pro práci je také kancelářská skříň, která společně se židlí a stolem udává to, jak se bude v kanceláři pracovat.

Židle do každé kanceláře

Výběr kancelářských židlí je v současné době velmi pestrý a není tedy důvod, proč by si nikdo nemohl vybrat tu správnou. Co je rozhodující, jestli se vám na ní bude sedět dobře? Těch podmínek je více. Třeba jedna říká, že židle musí mít synchronní mechanismus u sedáku a zádové opěrky, jež umožňuje dynamické sezení. To napomáhá udržovat správnou funkci páteře. Zapomínat by se nemělo také na vhodné velikosti a tvaru sedáku, který by neměl tlačit do stehen. Správně tvarovaný musí být i opěrák a poskytovat vhodnou oporu pro páteř.

Aby bederní opěrka plnila dobře svoji funkci, měl by člověk sedět na sedáku až úplně vzadu, což více než 90 % lidí v České republice docela podceňuje. V takovém případě nestačí mít sebelepší židli, když na ní člověk špatně sedí.

Ani vysoko, ani nízko

Sedět na židli bychom měli tak akorát, tedy ani příliš nízko, ale ani ne vysoko. Jsme-li posazeni hodně nízko, utiskujeme si tkáně okolo sedacích kostí. Když se sedí moc vysoko, extrémně se stlačují tkáně na spodní části stehen, což má negativní vliv na práci srdce. Proto je třeba si židli a kancelářský stůl nastavit v ideální výšce, která je u každého jiná. Výšku stolu měnit nelze, je nutné tedy upravit židli.