Díky tomu, že gramofony jsou mechanické přístroje, které přehrávají hudbu z analogových záznamů, můžeme si s jejich pomocí vychutnat hudbu ve stejném, nezkresleném znění, jak byla původně nahrána. Analogová stopa totiž zachycuje kompletní zvukové vlnění, které není zkreslené žádnou digitalizací ani komprimací. Pořídit si kvalitní gramofon je však pouze prvním krokem na dlouhé cestě k dokonalému zvuku.
Vyvarujte se vibrací
Díky tomu, že jsou gramofony mechanické přístroje, které vyžadují opatrné zacházení, může být výsledný zvuk ovlivněn mnoha okolními mechanickými vlivy. Jedním z největších nepřátel kvalitního zvuku jsou vibrace. Pokud se na gramofonovou přenosku dostanou vibrace z okolí, může to nepříznivě ovlivnit kvalitu přehrávané hudby.
Při výběru gramofonu tedy hledejte takový přístroj, který vibrace minimalizuje. Těžší přístroje jsou v tomto ohledu mnohem lepší než lehké, proto kvalitnější gramofony používají spíše masivní dřevěné základny než dutý plast. Hledejte také talíř, který je těžký – litý hliník nebo pevný akrylát jsou lepší než plast nebo tenký kov. Vibrace můžete dále nížit pomocí speciálních protivibračních nožiček.
Zlepšete akustiku místnosti
Dokonalý zvuk závisí také na prostředí, ve kterém je hudba přehrávána. Zkušení audiofilové nemají gramofon jen tak v obýváku, ale ve speciální poslechové místnosti, jejíž stěny pohlcují nežádoucí odrazy zvukových vln. Pokud nemáte možnost si takovou místnost zařídit, měli byste se snažit co nejvíc vylepšit akustiku místnosti, kde je hifi soustava umístěna. Základem by měla být eliminace nežádoucích odrazů, které dosáhnete minimalizací rovných prázdných ploch, od kterých by se mohl zvuk odrážet. Pomohou například poličky na stěnách, obrazy a podobně. Díky lepší akustice místnosti si hudbu mnohem lépe vychutnáte.