Jak správně namontovat venkovní parapety? Nezapomeňte je vánočně ozdobit

Pokud dokončujete stavbu či rekonstrukci domu, pravděpodobně řešíte poslední doplňky. Zapomínat byste mimo jiné neměli ani na kvalitní parapety, které zajistí správný odvod vody a ochrání tak fasádu. V různých ročních obdobích na ně navíc můžete umístit tematicky vyzdobené truhlíky, třeba ty vánoční.

hliníkové venkovní parapety

Parapety musejí být instalovány na suchý a čistý povrch. Zásadní ovšem je několikastupňový spád podkladu a také přesah okapní hrany, aby mohla být dešťová voda bezpečně odvedena mimo stěnu.

Jak probíhá montáž venkovních parapetů?

Chystáte-li se přejít k montáži parapetů, nejprve připravte prostor pod nimi, takzvané podparapetní lůžko. To by mělo být čisté, rovné (tedy bez hrbolů), ale přitom vyspádované směrem od okna. Lůžko lze vymazat termo maltou nebo zateplit jiným izolantem. Fasáda musí být během montáže parapetů již dostatečně vyschlá.

Na stranách okenního otvoru je třeba vytvořit výřezy pro usazení parapetních bočních krytek a krytky do nich zapustit. Samotný parapet se pak lepí pomocí silikonového tmelu nebo nízkoexpanzní pěny. Ochrannou fólii zatím z parapetu nestrhávejte. Parapet se přitlačí na podloží s tmelem či pěnou a lze jej také ukotvit k oknu či profilu. Následně jej můžeme zatížit, dokud montážní pěna nevytvrdne. Pak přichází na řadu začištění okolí a také utěsnění spár pomocí silikonu.

Nezapomeňte na vánoční truhlíky na okna

Máte hotovo? Pak můžete parapety začít využívat třeba k vánoční výzdobě. Oblíbenou variantou jsou klasické truhlíky na venkovní rostliny, které se naplní například větvemi jehličnanů, cesmíny nebo oblíbeného eukalyptu. Větve můžete zapíchnout do floristické aranžovací hmoty. Aby déle vydržely, volte mokrý typ hmoty určený pro živé květiny. Hmotu nejprve namočte a nechte ji dostatečně nasáknout. Po zapíchnutí větviček lze hmotu pravidelně navlhčovat doléváním vody do truhlíku.

Na větvičky pak připevněte například mašle z juty, třpytivé či organzové stuhy a také nejrůznější ozdoby. A to od slaměných ozdob po dřevěné vločky, zvonečky, sušené plátky pomerančů až po malé baňky. Vybírejte však spíše lehčí a menší dekorace. Přidat můžete i zapichovací dekoraci na špejli.

Parapety ochrání stavbu před stékáním vody

Nepodceňte včasnou montáž parapetů, které dokážou fasádu ochránit před vlhkostí. Oblíbenou variantou jsou například hliníkové venkovní parapety, chybu ale neuděláte ani při volbě ocelové varianty.