Máte chatu? Poradíme vám, jak ušetřit za energie!

V dnešní době je vlastnění více domů výhodou i nevýhodou zároveň. Ačkoliv ceny nemovitostí rapidně stoupají, zvyšují se s nimi i ceny za energie. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vám poradíme, jak dobře tepelně izolovat, aby vás roční vyúčtování už nikdy nepříjemně nepřekvapilo. Zejména, pokud pronajímáte a nemáte spotřebu zcela pod kontrolou.

Apartmány Krušné horyEfektivní zateplení dřevostavby

Pakliže pronajímáte po celý rok dřevostavbu, pak se vám větší jednorázová investice do zateplení logicky vyplatí víc, než o stovky až tisíce korun navýšené měsíční zálohy na energie. Nejefektivnějším a asi nejjednodušším způsobem je vložení izolace do obvodových stěn nemovitosti a opatření tzv. záklopem (použijte například OSB desky či dřevěná prkna). Pro samotnou izolaci můžete použít širokou škálu materiálů: pěnové polyuretanové desky, nebo novější a velice efektivní technologii stříkané pěny, která se dostane všude a odizoluje každý centimetr i na hůře dostupných místech. Polystyren se nedoporučuje, a to proto, že by dřevo nemohlo dostatečně dýchat a časem hrozí riziko tvorby plísní a postupné trouchnivění materiálu.

Kvalitní kamna hrají hlavní roli

Možná jsou jediným zdrojem tepla na vaší chatě krbová kamna. Pokud v zimě permanentně drkotáte zuby, běháte pro dřevo na přiložení a v noci se krčíte pod duchnou a vydechujete sraženou páru, je něco špatně. Nemusí jít pouze o špatnou izolaci stavby, problém může tkvět právě ve zvolení špatného typu kamen, která svou kapacitou zkrátka na velikost objektu nestačí, nebo se pomalu zahřívají a nejsou stavěná na kažodenní pravidelný výtop. Pokud plánujete z chaty udělat nonstop obývanou jednotku, zvolte plechová dvouplášťová kamna. Rychle se zahřívají a díky systému přirozené cirkulace nasávají studený vzduch rovnou od podlahy. Ten se pak mezi plášti zahřeje a pustí do místnosti. Udržovat taková kamna stále zahřátá je méně pracné a ekonomičtější.

Rekreace bez starostí

Jak vidno, rekreace ve vlastním není úplně bez starostná, ať už pronajímáte cizím, nebo vegetíte na vlastní chatě v poklidu sami. Pokud chatu nemáte, nezoufejte. Pronajměte si na víkend třeba apartmán v horách. Pokud chcete skutečně relaxovat, zvolte si jako destinaci pro ubytování Krušné hory. Apartmány Krušné hory vám poskytnou ničím nerušenou dovolenou v obklopení přírody a všechny starosti zůstanou doma. Problémy se zimou a izolací řešit rozhodně nebudete.