Když tepelné čerpadlo, tak jedině s elektrickým měničem (invertorem)

zdroj: ctcplzen.cz
zdroj: ctcplzen.cz

Věřili byste tomu, že je to už přes dvacet let, co na našem území bylo zabudováno první tepelné čerpadlo v rodinném domě, ještě tedy za dob existence Československa? Stejně jako dějiny se i tepelná čerpadla vyvíjejí. Současným hitem jsou čerpadla s frekvenčním měničem, elektronicky řízeným expanzním ventilem. Odpovíme vám na to, jaký je princip jeho fungování, co je to invertor a jaké jsou výhody tepelného čerpadla s touto nejmodernější technologií.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Pro jednodušší pochopení fungování tepelných čerpadel, můžeme použít příklad chladničky, kterou máme všichni doma. Ta odebírá teplo potravinám, chladí a v zadní části, pak topí. Tepelné čerpadlo funguje obráceně a samozřejmě s mnohem větším výkonem. Teplo čerpá ze země, vzduchu, nebo vody a prostřednictvím radiátorů v obytném prostoru předává teplo do vaší domácnosti. Nejčastěji se v dnešní době setkat s tepelným čerpadlem vzduch/voda.

Princip tepelného čerpadla, zdroj: ctcplzen.cz
Princip tepelného čerpadla, zdroj: ctcplzen.cz

Co bylo před invertorem?

Klasické tepelné čerpadlo bez invertoru má akumulační nádobu, která však pouze sbírá přebytečně vytvořené teplo, zejména během jara a podzimu. Umí dát plný výkon nebo sát, aby zabránila neustálému vypínání a zapínání kompresoru. Shromažďuje tedy teplo, které posléze zase uvolňuje. Invertor je tak nejen skladnější součástí čerpadla, ale také účinnější. Zajišťuje v systému rovnováhu a zbytečně jej nepřetěžuje.

První tepelné čerpadlo bylo do ČR dovezeno ze Švédska a bylo typu země/voda. Majitelům slouží dosud.

Invertor

Invertor, nebo-li měnič či střídač je elektrický přístroj, který převádí stejnosměrný proud na střídavý. Frekvenční měnič není v průmyslu žádným nováčkem, ale jeho častější nasazování a vývoj speciálních kompresorů umožnil jeho použití v tepelných čerpadlech.

Invertor však není součástí všech tepelných čerpadel, resp. ne všichni výrobci se k němu uchylují. Není to z toho důvodu, že by mu nedůvěřovali, spíše mají své recepty, jak přivést na svět tepelné čerpadlo a nehodlají svůj zaběhlý postup měnit. V mnoha případech na to nejsou ani vybaveni.

Mitsubishi Zubadan 11 kW v nabídce od 180-220 tisíc, zdroj: ctcplzen.cz
Mitsubishi Zubadan 11 kW v nabídce od 180 tisíc, zdroj: ctcplzen.cz

Invertor tedy slouží k plynulému regulování výkonnosti tepelných čerpadel. Změny otáček kompresoru a změna množství chladiva vyvolává potřebu vzniku přesného elektronického řízení expanzního ventilu se sofistikovaným zařízením, které navíc zvyšuje účinnost čerpadla. Nabízí ho například Mitsubishi v produktech Zubadan.

Hodí se zejména v podzimním, mlhavém a mokrém období, máte-li čerpadlo vzduch-voda. Invertor tak zařídí, aby čerpadlo nejelo na plné obrátky a netvořila se námraza na výparníku. Z celkového hlediska se tak sníží počet cyklů odtávání, které jsou negativním a nechtěným dějem během topné sezóny.

Jaké jsou výhody tepelného čerpadla s invertorem?

Tepelná čerpadla s invertorem jsou levnější než ta bez něj, není to však vykompenzováno jejich kvalitou. Jaké další výhody oproti klasickým čerpadlům mají?

 • delší životnost
 • vyšší účinnost – 3 x vyšší topný faktor
 • nižší hlučnost – čerpadlo běží kontinuálně, většinu času na nižší výkon
 • levnější – pořizovací i instalační náklady; odpadá totiž akumulační nádoba a další prvky, které kompenzují nedokonalosti tepelného čerpadla
 • vyšší spolehlivost
 • dimenzuje tepelné ztráty domu – během přechodových období (jaro, podzim) sníží svůj výkon na minimum, nic nehromadí

Článek sepsán ve spolupráci s firmou CTC Plzeň, pokud máte zájem o instalaci tepelného čerpadla v Plzni a okolí, neváhejte je kontaktovat a nechat si spočítat návratnost pro váš dům.

2 komentáře u „Když tepelné čerpadlo, tak jedině s elektrickým měničem (invertorem)

 • 15.9.2014 (11.30)
  Permalink

  Koupil jsem a nemuzu si jej vynachvalit.

  • 16.9.2014 (15.17)
   Permalink

   Takze byste doporucil spise nez s TC akumulacni nadobou? Myslim si, ze invertor usetri misto, ale to je tak asi vsechno.

Komentáře nejsou povoleny.