Blíží se konec fixace hypotéky – co dál?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Také v letošním roce končí fixační období u více než 100 000 hypotečních úvěrů. Co to pro klienty bank znamená? Jak této situace využít ve svůj prospěch? To si popíšeme v dnešním článku.

Před koncem fixace dostanou od své hypotéční banky dopis s informací o nové úrokové sazbě. V tomto momentě je možné splatit celou hypotéku nebo její část bez poplatků, vyjednat lepší podmínky nebo refinancovat úvěr (nebo více úvěrů) u jiné banky. Je dobré si proto pohlídat přesný termín konce fixačního období a dostatečně dlouho dopředu (4 – 5 týdnů) se aktivně zajímat, jaké výhodnější produkty banky v současné době nabízejí.

Na co si dát pozor během letních měsíců?

Vyplatí se nečekat, až přijde z banky oznámení o konci fixace, protože to bývá až na konci fixačního období. V době prázdnin a letních dovolených se lehce může stát, že dopis z hypotéční banky, kterým informuje o konci fixace, zůstane ležet na poště a pak se vrátí odesilateli, nebo se ztratí mezi letáky.

V takovém případě, kdy klient nereaguje, se má za to, že souhlasí s novými podmínkami stanovenými bankou. To znamená, že pak nemá možnost sám se aktivně podílet na změně těchto podmínek.

Dobrá zpráva – úrokové sazby jsou většinou nižší

V této chvíli ale není třeba se nějak děsit. Klienti, kterým končí fixace v letošním roce, mohou počítat spíše s příjemnými zprávami. Je pravděpodobné, že nová úroková sazba bude nižší a tím se sníží měsíční splátky na další období. Stojí za to pouvažovat, zda by nebylo výhodné fixační období prodloužit a zajistit si tím nízké úroky na dlouho dopředu. Je totiž možné, že tak příznivé období, jako je teď, nebude trvat věčně.

Kdy je vhodné refinancování?

Refinancování je hitem posledních let. Jedná se o přenesení závazků do jiné banky za výhodnějších podmínek. Hodí se o něm přemýšlet zejména v případech, kdy má domácnost více různých úvěrů, které se dají sloučit do jednoho s nižší úrokovou sazbou, rozložit na delší období, a tím snížit měsíční splátky.

Pak je dobré si včas připravit všechny potřebné dokumenty, informovat se v různých bankách o podmínkách. Může to trvat třeba i tři týdny, obcházení bank zabere dost času. Za pokus stojí potom s konkrétními nabídkami kontaktovat i banku původní a zkusit vyjednat lepší podmínky u ní.

Hypoteční banky se snaží si své klienty udržet, proto jim vycházejí vstříc a mnohdy nakonec nabídnou výhodnější hypoteční úvěr než konkurence. Pohlídat si konec fixačního období a včas (4-5 týdnů předem) se zajímat o nabídky různých bank se prostě vyplatí.

1 komentář u „Blíží se konec fixace hypotéky – co dál?

  • 24.9.2014 (20.30)
    Permalink

    nemate nekdo prehled ktera banka ted nabizi nejvyhodnejsi hypoteku?

Komentáře nejsou povoleny.