Koupit nemovitost přes inzerát nebo raději přes realitku?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Koupě bytu či domu je velkým životním krokem. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí se každý ohlíží na to, aby nemovitost pořídil co nejvýhodněji. Jednou z možností, jak ušetřit nemalou částku, je koupě nemovitosti pouze přes inzerát, cena tak bude většinou nižší o provizi, kterou by bylo třeba zaplatit realitní kanceláři jako zprostředkovateli koupě. Je ale tato varianta koupě skutečně tak výhodná, jak se zdá? Podívejme se na pro a proti obou možností koupě nemovitosti.

Koupě nemovitosti přes realitní kancelář

Realitní kancelář jako zprostředkovatel by měla zajistit plný komfort při koupi nemovitosti. Zprostředkuje prohlídku nemovitosti, zajisti znění kupní smlouvy, které dá odsouhlasit oběma stranám a rovněž má za úkol zjistit všechny potřebné informace, které mohou kupujícího zajímat. Jedná se o informace o dispozicích bytu a k němu příslušících dalších prostorách (sklep, kolárna, ..).

Tip: Podívejte se na nový revoluční inzertní portál, který nabízí mnoho nadstandardních služeb jak pro prodávající, tak kupující a do velké míry nahradí realitní kancelář.

Dále by měla realitní kancelář ověřit, zda je prodávající osoba skutečným vlastníkem nemovitosti a v případě bytů, zda se jedná o vlastnictví osobní či družstevní. Dalším důležitým údajem je to, zda na nemovitosti nevázne právo zástavní, věcné břemeno či dokonce exekuce.

Někdy se stává, že se prodává pozemek v Praze jako stavební, který ještě nebyl zahrnut v územním plánu a nemáte tak jistotu, zda budete moci skutečně stavět. Nástrah, které vás mohou potkat, je celá řada. Zkušenosti v této oblasti se hodí a většina z nás je nemá, jelikož kupuje nemovitost poprvé v životě.

Ovšem zjištění těchto důležitých faktů byste ani při koupi přes realitní kancelář neměli ponechat náhodě a dané informace si pro jistotu ještě sami ověřit na katastrálním úřadě.

Výhody koupě bytu přes realitní kancelář:

 • snadno dohledatelný inzerát
 • zajištění právního servisu
 • profesionální přístup a zkušenosti
 • poradí i s daňovou problematikou (daň z převodu nemovitosti)
 • zajistí komunikaci s majitelem

Nevýhody

 • pořizovací cena nemovitosti se navýší o provizi realitní kanceláři
 • ne každá realitní kancelář je spolehlivá, je třeba ji před koupí prověřit a zjistit, jaké jsou na ni reference

Koupě bytu bez realitní kanceláře

Při koupi nemovitosti na soukromý inzerát bez realitní kanceláře je třeba ještě vyšší ostražitosti a věnovat koupi nemovitosti více času. Je třeba domluvit prohlídku s prodávajícím, při prohlídce si nejen prohlédnout nemovitost, ale také požádat prodávajícího o nahlédnutí do listin, které dokazují jeho vlastnictví.

Na katastru nemovitostí je potom třeba zjistit, zda na nemovitosti nevázne zástavní právo, věcné břemeno či exekuce. Dále je zde možné ověřit, zda je prodávající osoba skutečným vlastníkem a zda vlastní nemovitost celou nebo pouze její část. Stačí se podívat do registru online, tyto údaje jsou veřejně přístupné.

Při sepisování kupní smlouvy je vhodné poradit se s právníkem. Po odsouhlasení znění kupní smlouvy je třeba se k podpisu smlouvy sejít u notáře.

Výhody koupě nemovitosti bez realitní kanceláře:

 • ušetřené peníze za provizi realitní kanceláři (je však třeba počítat s náklady na právníka, které jsou ovšem výrazně nižší, než provize realitní kanceláři)
 • přímá komunikace s prodávajícím
 • vlastní výběr právníka, s nímž sestavíte kupní smlouvu (možnost zvolit zkušeného právníka, dvojnásobnou výhodou se to stává ve chvíli, kdy máte známého právníka)

Nevýhody

 • časová náročnost
 • málo zkušeností – vzhledem k tomu, že nemovitost nekupujete každý den, je třeba si předem nastudovat, na co vše si při koupi nemovitosti dát pozor, co zjistit a co zařídit, abyste neprohloupili
 • menší výběr nemovitostí – řada prodávajících se obává prodávat nemovitost bez realitní kanceláře, nebo nemají čas věnovat se prodeji, proto při koupi bez realitky se pravděpodobně setkáte s méně širokou nabídkou

Konečné rozhodnutí, zda při koupi nemovitosti jednat prostřednictvím realitní kanceláře nebo na vlastní pěst záleží na vás. Jaké jsou vaše zkušenosti, co byste spíše doporučili našim čtenářům?

2 komentáře u „Koupit nemovitost přes inzerát nebo raději přes realitku?

 • 9.9.2014 (15.59)
  Permalink

  Já jsem teda pro koupi přes realitku, hrozně moc to šetří čas. Zkrátka jenom zadáte zakázku a o další věci se skoro nestaráte, dobře, možná zajdete někomu nemovistost ukázat, ale ani to nemusíte. Sice se celková cena nemovistosti ak navýší, ale myslím, že v dnešní hektické době to rozhodně stojí za to.

 • 17.9.2014 (14.38)
  Permalink

  Přes realitku, i když je to dražší, tak má ale člověk tak nějak jistotu a je něčím jištěnej. Nebo mě to tak alespoň přijde, možná je to už přežitek…

Komentáře nejsou povoleny.