Máte pojištěný váš byt? Zjistěte to dříve, než bude pozdě

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pojištěním nemovitosti získáte za poměrně nízkou cenu jistotu, že v případě nečekaných okolností, které mají ničivý dopad na vaše bydlení, nepřijdete o veškerý svůj majetek. V případě, že jste vlastníkem bytu, je situace s pojištěním vaší nemovitosti složitější než v případě rodinných domů. Podívejme se na pojištění bytu podrobněji.

Pojištění domácnosti a pojištění stavby bytu

Majitelé bytů musí rozlišovat dva druhy pojištění, které se vztahují k jeho bytové jednotce. Jedná se o:

 • pojištění domácnosti – to zahrnuje pouze zařízení bytu, tj. nábytek, televizi, počítač, ….
 • pojištění stavby bytu – zahrnuje části bytu, které jsou součástí celé stavby domu, patří sem omítky, obklady a dlažby, podlahové krytiny, etážové topení, okna, dveře, atd.

U některých zařízení bytu jako například kuchyňská linka a vestavěné spotřebiče, vestavné skříně atp. záleží na konkrétní nabídce jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny toto zařízení řadí k vybavení domácnosti, jiné pojišťovny ho považují za součást stavby a do pojištění domácnosti ho proto nezahrnují.

Přesvědčte se o stavu pojistky domu

Většina majitelů bytů si pořizuje pouze pojištění domácnosti. To bohatě postačí, pokud je již bytový dům dostatečně pojištěn jako celek. Než ovšem přistoupíte k uzavření smlouvy s pojišťovnou, měli byste se přesvědčit, zda je sjednáno dostačující pojištění celého domu.

Informace o pojištění domu získáte od členů výboru sdružení vlastníků jednotek či od pověřeného správce. Přesvědčte se, co vše pojištění domu zahrnuje a kdy byla smlouva naposledy aktualizována. Mnohdy pojistná smlouva neodpovídá současnému stavu a hodnotě budovy.

K tomu dochází v případě, že smlouva byla uzavřena ještě před tím, než u domu proběhla rekonstrukce (oken, fasády, zateplení,…). Velmi vhodné je, pokud pojistná smlouva počítá s indexem, který se mění v závislosti na aktuální ceně nemovitostí a ceně stavebních materiálů.

Jaké pojištění pořídit?

Pokud je celý objekt kvalitně pojištěn, není nutné se o pojistku stavby bytu dále starat a postačí zřídit pouze pojištění domácnosti.

Pokud jste ale zjistili, že pojištění stavby celého domu je nedostačující, měli byste zpozornět. Jako první krok můžete učinit návrh výboru společenství vlastníků na aktualizaci pojistné smlouvy. Váš návrh se však nemusí setkat s pozitivní odezvou (obzvlášť, pokud by to znamenalo platit vyšší částku za pojištění). V takovém případě je jistější pořídit si samostatně nejen pojištění domácnosti, ale také zřídit pojištění stavby bytu. Některé pojišťovny nabízí také pojištění domácnosti rozšířené o pojištění stavebních součástí bytu.

Jednodušší situace pro vás nastává v případě, že byt právě kupujete a financujete ho z hypotéky. Odpadá pro vás dilema, zda pojištění stavby bytu pořídit či nikoliv. Bez ohledu na stav pojistky celého bytového domu každá banka v rámci hypotéky požaduje současně i zřízení pojistky stavby bytu. Pojištění domácnosti ovšem banka nepožaduje, to zůstává na vaší volbě, ale vzhledem k jeho nízké ceně je více než rozumné pojištění domácnosti zřídit též.

Při pojištění domácnosti si rovněž dejte pozor na výši limitu pojistného plnění, především u audio a video techniky i v případě počítačů může být škoda proplacena jen do určité pojišťovnou předem určené výše. Pokud je hodnota tohoto zařízení ve vašem bytě vyšší, v případě škody by vám nebyla proplacena celková výše ceny poškozeného zařízení. V takovém případě se mnohdy vyplatí zvolit připojištění s navýšením těchto limitů.

3 komentáře u „Máte pojištěný váš byt? Zjistěte to dříve, než bude pozdě

 • 22.4.2014 (8.50)
  Permalink

  při uzavírání pojistky buďte fakt opratní, my uzavřeli, měli v ní vše možné ale ne pojištění proti vytopení…ze sousedů jsme pak paníze dlouho tahali :-(

 • 15.5.2014 (7.30)
  Permalink

  jojo, my taky měli podobný problém, praskly nám stoupačky, ale protože nebylo pojištění, museli jsme pěkně škody (co jsme udělali sousedovi) zacvakat ze svého, takže prádáčika a místo dovolené měl soused hezky vymalováno :-) a novou podlahu

 • 17.6.2014 (11.22)
  Permalink

  ja jsem si bral hypoteku nabarak a potreboval jsem rucit bytem,kterej nebyl pojistenej.zjistilo se to az kdyz uz bylo skoro vsechno vyrizeny a chyybely jen podpisy.takze se to cely o par mesicu protahlo.

Komentáře nejsou povoleny.