Když si pořídíte novou chalupu či chatu, pak se můžete těšit na padesát let pohodlného života, který nebudou zatěžovat velké rekonstrukce, ale to neznamená, že se o ni nemusí nijak start. Můžete vylepšovat svůj interiér, ale péči bude potřebovat zejména exteriér.
Strop a podlaha
Pokud budete chtít zařídit strop či podlahu, pak se hodí dřevěné. Pokud vám vadí, že bude brzy zničená, pak ne neděste, protože rýhy, které vzniknou nebo drobná poškrábání zkrátka k venkovskému stylu života neodmyslitelně patří.
Stěny
Interiéry pak mají být řešeny v jednoduchém venkovském stylu, proto platí, že tomu by měly odpovídat jak zvolené materiály, tak i textilie a barvy. Proto je ohleduplné a laskavé, když se při výběru materiálu a barev budete inspirovat okolní přírodou. Kromě tradiční bílé, která je klasikou, pak určitě neurazí zelená barva, která je barva okolí zelně, modrá, která koresponduje s oblohou a čistým potokem, nebo taky červená, což je barva plodu na zahradě.
Pokud jste se rozhodli zkombinovat okolní série, pak si buďte jisti, že je mezi nimi nějaké pojítko. Pokud jste se například rozhodli zvolit různé tvary židlí, pak k nim zvolte i odpovídající podsedky a další doplňky, jako například hrníčky mohou korespondovat barvou.
Když jste na chalupě, těšíte se hlavně na přírodu a klid, který skýtá, ale dbejte na to, aby vám práce, jež je nutné udělat, nepřerostly přes hlavu, je přece potřeba sekat trávník, prořezat stromky a keře a taky se postarat o záhony.
Střecha
Střecha je velmi důležitá, proto dbejte na to, aby se před zimou a po ní nezapomnělo na vymetání listí, které spadlo do okapů, protože během zimy by se v nich mohla držet vlhkost a tím způsobit korozi okapů, což by zatížilo naši peněženku, ale taky by se jednalo o větší opravu, která by byla pracná a časově náročná. Navíc by se listí mohlo dostat až do svodu a ucpat ho, čímž by mohl v období velkých mrazů prasknout.
Okolí
Nezapomeňme na pravidelné natírání dřevěných plotů, okras a dalších venkovních prvků. Tím si ušetříme pozdější velké výdaje. Pokud ale nakoupíme naimpregnované dřevo přímo od výrobce, tak si ušetříme hodně práce. Impregnací se totiž nátěr dostane daleko hlouběji do struktury dřeva, a další nátěr, který pak provedeme, můžeme odsunout až za dalších pět let, podle toho, v jakých podmínkách se materiál nachází.
Pokud nám praskla, omítla, pak se může stát, že stavba soustavně pracuje, samozřejmě si sedá a deformuje se. Proto buďme opatrní, ale nemusíme se bát o životnost celé budovy, na kterou nemají drobné trhliny skoro žádný vliv, i když našemu oku opravdu nelichotí. Naštěstí existuje řada věcí, kterým ji můžeme schovat.
Nevím, nevím, jestli pět let není až moc dlouhá doba. My koupili dřevo velice kvalitní, natíráme každý rok a přece se houbám a mechu nevyhneme. Takže bych čekání 5 let raději neriskoval. Spíš bych naopak potřeboval radu, jak se zbvait mravenců – lezou do planěk a rozežírají…:-(
No ještě bych dodal jednu zásadní věc – před zimou řádně zabezpečit proti zlodějům, instalovat mříže apod. Pokud není chata zabezpečena, zloděje to přímo láká!