Penetrace jako základ každé fasády

nátěr fasád

Do nátěru fasád se hromada lidí nežene. Je to však zcela pochopitelné, komu by se chtělo natírat celý dům. Bohužel otázku “jak natřít fasádu” si jednoho dne položíme. Fasáda není něco, co by v krásném a jako novém stavu vydrželo do konce našich dní. Je neustále zkoušená počasím, také se o ni otíráme, stéká po zdi voda, která unikla z květináčů postavených na okenních parapetech. S plynoucími léty se tedy fasáda špiní, je třeba fasádu čistit a jednoho dne je nutné její nátěr obnovit. V takové chvíli nezapomeňte na jednu důležitou věc, a to na penetraci. 

Penetrace je nadmíru důležitá

Penetrace se doporučuje i v případě, že malujete pokoje v domě. Je to jakýsi podklad, díky kterému bude barva na stěnách a zdech držet o něco lépe a nebude se loupat. Stejně, jako na penetraci nesmíte zapomínat v případě, že malujete zdi v domě, nezapomínejte na ni ani v případě, že se vrháte do malování fasády. 

Pokud na penetraci nezapomenete, budete velice mile překvapení tím, jak dlouho vám nátěr vydrží. Díky penetraci totiž vydrží klidně i deset až dvanáct let, a to už je úctyhodný výkon. 

Druhým krokem je koupě správné fasádní barvy

Pokud jste se dali do nátěru fasády, penetrace je jenom prvním krokem, který musíte podniknout. Druhým krokem je samotný nátěr fasády. K tomu mějte připravenou opravdu kvalitní barvu, kterou vybírejte podle trochu jiných kritérií, než která běžně kladete na interiérovou barvu. Fasádní barva by měla dobře odolávat povětrnostním vlivům a měla by být paro-propustná. 

Konkrétní barvu pak vybírejte podle místa a podle odstínu. Zpravidla akrylátová barva vydrží déle stálobarevná, proto se volí především do tmavších odstínů barev. Na druhou stranu silikonová nebo takzvaná silikátová barva se pyšní delší životností a lépe odolává přírodním vlivům. Pokud si ale nejste jistí, poraďte se s odborníky.