Kupování nemovitosti není věc, kterou provádíme každý den. Právě proto je důležité, koupi nemovitosti řádně podložit smlouvou. Smlouva totiž chrání oba účastníky před možnými komplikacemi. Pokud kupujete nemovitost, jistě by vás měla zajímat smlouva o budoucí kupní smlouvě. K čemu slouží a proč ji vyžadovat?
Tento dokument slouží zájemci o koupi nemovitosti, pokud bude potřebovat zajistit finance k nákupu nemovitosti pomocí hypotéky. Smlouva slouží jako jeden z důkazů účelovosti použití úvěru a většina bank ji vyžaduje před schválením úvěru.
Co musí splňovat smlouva o budoucí kupní smlouvě?
Smlouva o budoucí kupní smlouvě je první dokument, který je vhodné mít, pokud se chystáte nemovitost koupit. Jedná se o smlouvu, kterou mezi sebou uzavírají kupující a prodávající. Tento typ smlouvy je také určen pro banky, prokážete jim tak totiž účelovost použití úvěru. Smlouva je závazkem obou účastníků, že do předem dohodnuté doby provedou společně prodej nemovitosti a to za všech zákonných podmínek.
Tip: Přečtěte si proč se může vyplatit koupit nemovitost zatíženou hypotékou
Smlouva o budoucí kupní smlouvě musí splňovat určité zákonem dané náležitosti, jedině tak může totiž kupujícího i prodávající ochránit před možnými problémy. V první řadě je nutné, aby smlouva měla písemnou formu a byly v ní přesně uvedeny nacionále obou stran. V smlouvě musí být také jasně definována nemovitost i s pozemky a také jasně vymezen závazek a přesně stanovený termín, do kdy bude prodej uskutečněn.
Ochrana pro obě strany
Smlouva o budoucí kupní smlouvě je závazkem pro obě strany. Vyplývají z ní striktně dané závazky, které musí obě strany splnit, jinak mohou být potrestáni sankcemi. Ve smlouvě musí být například uvedená přesná cena, za kterou bude nemovitost prodána – to slouží jako ochrana kupujícího před nečekaným zvýšením ceny. Důležité je také ujednání o jistině. Ta zase chrání prodávajícího.
Kupující je totiž povinen složit jistinu jako závazek k budoucímu prodeji. Z jistiny se totiž může počítat smluvní pokuta, která by připadla prodávajícímu v případě, kdyby si kupující svůj záměr rozmyslel. Smlouva o budoucí kupní smlouvě chrání ještě kupujícího tak, že po dobu jeho trvání nesmí prodávající nemovitost prodat nebo ji například zatěžovat, a to jak ve formě zástavního práva, tak věcných břemen. Při navrhování smlouvy o budoucí kupní smlouvě je dobré poradit se specialisty. Právě tak se vyhnete zbytečným problémům.
Vzor smlouvy o budoucí kupní smlouvě ke stažení
Doporučujeme vždy konkrétní podobu smlouvy konzultovat s právním zástupcem a nespoléhat se na internetové zdroje. Spoustě kupujícím se to již vymstilo, když byla později prohlášena za neplatnou.
Zdroj: prazskebydleni.cz
nám makléř tvrdil, že to není nutné, takže bacha na to, než nám vyřídili hypotéku, tak nám baráček koupil někdo jiný a přitom si už mkaléř vzal peníze za služby…takže bacha
Nám jí třeba dali už předvyplněnou, že to musíme podpsat, v životě jsem nic takového neviděla, tak jsem docela koukala, ale podle zákona by to fakt mělo být
tahle smlouva je opravdu důležitá, je to proto, aby jste měli jistotu, že nemovitost bude skutečně vaše. takže ji rozhodně musíte chtít, pokud vám ji nedají, je to podezřelé! aspon tak nám to říkali v bance