Která barva povlečení se hodí do vaší ložnice?

zdroj: shuttestock.com
zdroj: shuttestock.com

Ložnice je místem, kde odpočíváme po celodenní práci. Je to místnost, ve které bychom se měli cítit pohodlně a klidně. Právě tyto pocity mohou ovlivnit barvy, které v ložnici máme. Naši náladu a tak i dobrý spánek mohou ovlivnit barvy na zdi a samozřejmě také barvy našeho povlečení. Abyste se v ložnici cítili skvěle, je nutné o výběru barev přemýšlet. Jaké barvy tedy vybrat?

Vše musí dokonale ladit

Výběr povlečení rozhodně nelze v žádném případě uspěchat. Nejdříve se dobře po své ložnici rozhlédněte a zjistěte si, jaké barvy se u vás nejčastěji nachází. Právě to bude totiž při výběru barvy povlečení rozhodující. Povlečení by mělo s barvou ložnice ladit a nemělo by nijak narušovat celkové ladění ložnice. Na barevnosti povlečení je také velmi důležité to, aby barva byla příjemná vám.

Máte raději teplé nebo studené barvy?

Proto vybírejte především podle svého vkusu. Obecně platí, že se rozlišují dva základní druhy barev – teplé a studené. Do kategorie studených barev patří barvy, které jsou založeny na modrém základu. Je to především šedá, odstíny modré, dále také fialková a další.

Do kategorie teplých barev patří barvy se základem žluté. Je to tedy červená, oranžová, také zelená a další. Do ložnice bychom měli vybírat povlečení, které má teplé barvy, ovšem není to nutné. Pokud vašemu oku lahodí barvy studené, rozhodně se jim nevyhýbejte.

Věděli jste, že …

Krepové povlečení je nejčastěji vyrobeno z bavlny. Díky speciální úpravě vytváří „pomačkaný efekt“ a tak se nemusí vůbec žehlit! Při tom si zachovává vynikající vlastnosti bavlněného povlečení a to je savost a prodyšnost. Více se dočtete v tomto článku.

Potisk může být zrádný

Při výběru povlečení se tedy řiďte hlavně svým instinktem a vybírejte pro vás příjemné barvy. Moderní je například i hodně barevné flanelové povlečení s potisky. Při jeho výběru ale buďte opatrní. Ne na každého totiž může potisk působit příjemně. Výrazný potisk může být pro někoho i velmi nepříjemný. Navíc se s ním těžko kombinují doplňky.

Nebojte se zvolit kontrast

Při výběru povlečení si také trochu pohrajte. Můžete si například koupit povlečení, které bude v kontrastní barvě s prostěradly. Tak můžete vytvořit zajímavý efekt. Volte také raději povlečení světlejších barev. Tmavé povlečení může působit úzkostně. Ne každý si například bude libovat ve spaní v černých peřinách.