Prodej nemovitosti je v naprosté většině případů ojedinělou záležitostí. Navíc se jedná o náročný proces, při kterém je nutné hlídat spoustu věcí najednou. Proto je velmi snadné udělat během prodeje chybu a přijít tak o peníze. Pomoci by vám měl realitní makléř, který si za své služby vybere provizi, ale zároveň vám ušetří spoustu starostí.
Smlouvy nechte na advokátovi
Spolehlivý realitní makléř není jedinou osobou, kterou byste si k prodeji měli povolat. Neméně důležitý je právní zástupce, který připraví kupní smlouvu splňující všechny potřebné standardy, návrh na vklad práva pro katastr nemovitostí a prověří také smlouvu s realitní kanceláří. Kupní smlouvu rozhodně nestahujte z internetu, protože i maličká chyba může celý proces prodeje zastavit.
Myslete na to, že ne každá nemovitost má jen jednoho majitele. Pokud jste v manželském svazku, je v některých případech nezbytné zajistit souhlas obou manželů. Nemovitost může být společným jměním manželů, i když je jen jeden z nich uvedený jako jediný vlastník. Pokud tomu tak není, ale manželé v nemovitosti žijí, jedná se o tzv. institut rodinné domácnosti manželů, a i v tomto případě je nutné k prodeji zajistit souhlas obou dvou.
Cenu nejlépe odhadne odborník
Nemovitost nechte ideálně nacenit odborníkem. Vyhnete se tak tomu, že si za ni řeknete příliš málo nebo naopak příliš mnoho. Je potřeba přihlédnout k tomu, že ceny nemovitostí neustále stoupají. Cenu mohou také ovlivnit vady, které nemovitost má. Ty je navíc vhodné zahrnout i do smlouvy, abyste se v budoucnu vyhnuli rozporům.
Peníze získané prodejem nemovitosti se daní nadvakrát – prodejce je povinen příjem z prodeje uvést v daňovém přiznání a zaplatit daň z příjmu, ale také odvést tříprocentní daň z převodu nemovitosti. Doporučuje se sjednat si úschovu finančních prostředků. Některé realitní kanceláře tuto službu nabízí, měli byste si ale předem ověřit, že kancelář tak nebude moci s penězi nakládat.