Pronájem bytu v Teplicích vám už asi nevynese tolik, co ještě před nedávnem. Průměrná činže totiž klesla v celém okrese, a to až na nějakých 134 Kč/m2

Chcete pronajmout byt v Teplicích a zjišťujete, že poptávka po bydlení zde už dávno není, co bývala? Všimli jste si, že činže tu na rozdíl od většiny našich měst nejenže nerostou, ale dokonce se poměrně citelným způsobem snižují? Neztrácejte hlavu. Pár vážných zájemců o vaši nemovitost se docela určitě najde, a to i v případě, že ji nenabídnete zrovna nejlevněji. Jde jen o to cenu stanovit rozumně a také co nejlépe zvládnout prezentaci nabízeného bytu. Pokud se vám to podaří, nebudete hledat nového nájemníka nikterak dlouho. Jak na to?

Pronájem bytu v Teplicích

Za pronájem bytu až o 60 Kč/m2 méně než v roce 2017

Činže se na Teplicku v posledních třech letech drží pod celorepublikovým průměrem, který je přibližně 245 korun za metr čtvereční podlahové plochy, a navíc neustále klesají. Jen za poslední dva roky se jedná o propad ve výši cca 60 Kč/m2. Je to trend opačný, než s jakým se můžeme setkat ve valné většině tuzemských měst podobné velikosti. O těch větších, jako jsou Brno a zejména pak Praha, ve které žije údajně až čtvrt milionu lidí „navíc“, ani nemluvě. Nejžádanější dispozice 2+kk a 2+1 lze v Teplicích zpravidla pořídit za nějakých 7 až 8 tisíc měsíčního nájmu. A jednopokojové byty o přibližné velikosti 35 m2 je možné sehnat i pod 5 000 korun. Levněji tak lze v Ústeckém kraji bydlet už jenom v Děčíně.

Činže v jednotlivých okresech Ústeckého kraje (1.Q/2019)

Okres Činže za 1+kk Za m2
Litoměřice 8 000 Kč 229 Kč
Most 6 200 Kč 177 Kč
Chomutov 6 000 Kč 172 Kč
Ústí nad Labem 5 800 Kč 166 Kč
Louny 4 850 Kč 138 Kč
Teplice 4 700 Kč 134 Kč
Děčín 4 550 Kč 130 Kč

Trendem je stěhování na venkov

Jistě si jako majitelé nemovitosti kladete otázku, čím je cenový pokles, ke kterému zde poslední dobou dochází, dán především. Důvody jsou vcelku prosté. Atraktivita Teplic jako města příhodného pro život není v současnosti asi tak vysoká, aby tomu odpovídala i hladina donedávna požadovaných činží, nehledě na fakt, že šlo nezřídka o peníze, které si už celá řada lidí ani nemohla dovolit za bydlení zaplatit. Došlo tak k zajímavému efektu, který je právě na Teplicku již možné považovat bezmála za trend. Někteří lidé už jednoduše nechtějí bydlet přímo ve městě, ale stěhují se raději do okolních vesnic, které jsou pro ně celkově zajímavější. A nejde jen o náklady na bydlení.

Už nejde jen o „noclehárny“?

Mnozí zkrátka životu na venkově pomalu přicházejí na chuť. V oblibě jsou zejména takové vesnice, které se nacházejí v dosahu města, což jistě souvisí s pracovními příležitostmi. Vznikají tak dokonce i celá satelitní sídliště, která však na rozdíl od většiny satelitů vyrůstajících například v okolí Prahy nejsou pouhými noclehárnami. Jde o plnohodnotná místa k životu, jen za prací se zpravidla odjíždí jinam. Samozřejmě to neznamená, že o Teplice není už vůbec zájem. Jenom je nutné počítat s tím, že budete za váš byt pravděpodobně inkasovat nižší sumy, než jaké bylo možné získat ještě v poměrně nedávné době.

4 kroky k rychlému uskutečnění pronájmu

A jak tedy při pronájmu vaší nemovitosti postupovat, abyste dosáhli co nejlepšího možného výsledku v podobě solidního nájemníka a přijatelné činže? Co udělat pro to, aby vše proběhlo rychle, hladce a k vaší maximální spokojenosti?

1. KVALITNÍ PREZENTACE

– To, jakým způsobem se vám podaří váš byt nabídnout, do velké míry rozhodne nejenom o rychlosti celé „akce“, ale do určité míry i o výši činže, o jejímž akceptování bude ten který zájemce ochoten uvažovat. Proto až budete chystat inzerát, nemovitost popište do nejmenších detailů (dispozice a výměra jsou pouze základní informace) a dejte si záležet i na perfektních fotkách. Bez kvalitních snímků můžete totiž na odezvu čekat opravdu dlouho.

2. STANOVENÍ „ROZUMNÉ“ ČINŽE

– Určení částky, za kterou budete vaši nemovitost nabízet, nemusí být vždy tak docela snadné. Rozhodně si projděte nejrůznější realitní weby, abyste si udělali představu o cenové hladině v dané lokalitě. Jisté je, že při stanovování optimální činže byste měli vzít v potaz hned několik faktorů a pomůže vám s tím například i výpočet tzv. ekonomického nájemného, který si můžete vyzkoušet zde.

3. PROVĚŘENÍ ZÁJEMCE

– Každého potenciálního nájemníka si musíte v rámci možností proklepnout. Není na tom rozhodně nic nepatřičného. Poskytujete váš majetek nemalé hodnoty úplně cizímu člověku, a tak je určitá míra opatrnosti zcela namístě. Můžete klidně požádat o jakési dobrozdání od zaměstnavatele a zapátrejte i v centrální evidenci exekucí. Může vám to ušetřit nejednu nepříjemnost!

4. BEZCHYBNÁ SMLOUVA

– Přípravu smlouvy je většinou lepší svěřit do rukou profesionálů. Pokud se k jejímu sepsaní přece jen odhodláte sami, nezapomeňte krom zcela nezbytných osobních údajů vašich i nájemníka stanovit i přesné trvání pronájmu, výši činže a datum i způsob její úhrady. Do detailu popište byt a to včetně jeho vybavení (předávací protokol) a neopomeňte zaznamenat také stav měřičů energií. Důležitá je i pasáž o podmínkách, za kterých může nájemník vaši nemovitost užívat a jejichž porušením se vystaví riziku okamžité výpovědi.

Zvládnete to i bez realitky

Přestože se v republice jistě najde dost takových míst, o která je mezi lidmi o poznání větší zájem než právě o Teplice, neznamená to, že váš byt musí ležet ladem řadu měsíců. Rozsah zdejšího trhu s pronájmy více méně odpovídá velikosti tohoto padesátitisícového města, a tak pokud na solidní úrovni zvládnete prezentaci vašeho bytu a zároveň „nepřestřelíte“ činži, nemusíte na nového nájemníka čekat dlouho. A že to jde s trochou dobré vůle i bez realitní kanceláře, o tom nepochybujte!

Nebo se na „samostatnou akci“ necítíte? A co činže? Připadá vám coby majiteli nemovitosti průměrných 134 Kč/m2 jako dostatečná částka?