Vybíráme kamna do interiéru krok za krokem

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Kamna na tuhá paliva jsou i v dnešní době nejčastějším druhem vytápění rodinných domů nebo alespoň jejich jednotlivých místností. Vysvětlení je jednoduché. Tuhá paliva patří k nejlevnějším druhům vytápění a navíc pohled na praskající dříví je uklidňující po náročném dnu. Ovšem druhů, typů a možností při výběru kamen je velmi mnoho. Výběr toho správného druhu není jednoduchý a měl by se řídit podle určitých pravidel. Jak tedy při výběru krbových kamen postupovat?

Nejprve se rozhodněte, čím chcete topit

Ještě před samotným výběrem kamen byste si měli ujasnit, jaké palivo budete v kamnech využívat. I paliva mohou být různá a podle nich se mohou lišit také druhy kamen. Některé druhy kamen jsou schopny spalovat i více druhů paliv, ale některé druhy jsou zase vyhrazeny pouze pro jediný druh. Rozhodujícími faktory pro druh paliva jsou cena, dostupnost a výhřevnost.

Jaká jsou možná paliva do kamen?

  • Palivové dřevo
  • Uhlí
  • Dřevěné brikety
  • Dřevěné peletky
  • Biopaliva – speciální líh pouze pro využití do biokamen

Každý druh paliva má svá specifika. Výběr byste tedy vždy měli pečlivě zvážit. Kamna na pelety jsou mnohdy osazeny také zásobníkem a automatickým systémem přitápění, vydrží tak hořet delší dobu bez vašeho zásahu. U kamen na biopaliva vydrží 1 litr speciálního bio lihu vyhřívat místnost i 2-5 hodin podle intenzity plamene a žáru.

A jaké jsou druhy kamen?

Pokud máte vybraný druh paliva, můžete přejít k samotnému výběru kamen. I zde na vás čeká velmi pestrá nabídka druhů, které musíte porovnávat a zvážit, který druh bude pro vaše potřeby ideálním. Výběr kamen ovlivňuje především jejich vzhled a jejich vybavení a schopnosti. V oblasti vzhledu vybírejte kamna podle svého vlastního vkusu. Kamna nejsou jen praktická, ale mohou se stát ozdobou celé místnost. Kamna mohou být plechová, litinová, ale i tradiční venkovská kachlová kamna. Můžete si také pořídit jen samotnou krbovou vložku, která je určena k obezdění a dosáhnete tak skvělého a čistého vzhledu přesně dle vašich představ. Můžete tak krb zabudovat přímo do stěny.

Krbová vložka vestavěná do stěny, zdroj: shutterstock.com
Krbová vložka vestavěná do stěny, zdroj: shutterstock.com

Vybavení kamen určuje jejich výhřevnost

Při vybírání vzhledu kamen rozhoduje váš vkus. S vybavením vnitřku kamen je to jiné. Tam rozhoduje kvalita. Zde je jednou z nejdůležitějších součástí šamot. Vnitřní prostor kamen je obezděn šamotem. Ten zajišťuje vysokou výhřevnost při minimálním množství paliva. Důležitou vlastností kamen je také jejich tepelná účinnost při spalování. To je hodnota, která určuje kolik tepla kamna vytvoří z daného paliva. Pokud chcete, aby vaše nová kamna dosahovala opravdu dobré výhřevnosti, měla by být jejich účinnost minimálně 70% (na trhu existují kamna až s účinností 90%).

Tip: Věděli jste, že domácí sauna je cenově dostupná? Infrasauny koupíte již od patnácti tisíc korun.

Kvalitní kamna mohou vytápět více místností

Teplo z kamen nemusí být využíváno pouze v místnosti, ve které kamna stojí. Může být rozváděno i do vedlejších místností. V takovém případě ale potřebujete kamna s výměníkem. Právě výměník tepla je důležitý k tomu, aby teplo z kamen převedl trubkami i do vedlejších místností. Ty nebudou muset být vytápěny dodatečně, ale i jedny kamna mohou stačit.