Vybavení bezbariérového bydlení je pro některé z nás velmi důležité. Zejména pro osoby s omezenou hybností je zařízení bydlení bez bariér nutností. Při správném rozvržení domu nebo bytu můžeme velmi usnadnit nejen pohyb, ale všechny činnosti v domácnosti. Při zařizování bezbariérového bydlení je důležité nejprve vše pečlivě naplánovat a až potom jednat.
Bydlení bez bariér můžeme zařídit téměř všude
Oblast zařizování bezbariérového bydlení bohužel není ještě natolik rozšířena. Proto si mnoho z nás stále myslí, že některé druhy bydlení jsou například pro vozíčkáře nevhodné. Naopak! Bydlení bez bariér můžeme udělat až z 90 % rodinných domů a bytů. Stačí jen vědět, co všechno je třeba a jaké jsou nejdůležitější kompenzační pomůcky při vybavování interiéru. Samotná realizace se vyrovná klasické rekonstrukci interiéru a lze na ni získat příspěvek pro ZTP občany.
Ideální je, pokud se usídlíte v domě, který je vybaven výtahem. Pokud to není možné, ideální je samozřejmě přízemní byt, kdy nemusíte překonávat schody. Pokud to není možné, lze tuto komplikaci vyřešit pomocí schodolezu (vyžaduje obsluhu další osoby), schodišťové plošiny (lze najet přímo invalidním vozíkem) nebo schodišťové sedačky. Ty jsou ideální do prostor, kde jiné řešení není možné (příkré schody do patra, nedostatek místa, apod.)
Dostatek místa je nejdůležitější
Hlavní důraz je kladen na to, aby po celé ploše domu nebo bytu bylo vytvořeno dostatek prostoru pro manipulaci s vozíčkem nebo při chůzi o berlích. V každém místě v interiéru by se měl vozík dokázat otočit. Myslete na to, že důležitý je také dostatek místa v předsíni. Pokud se otevírají dveře dovnitř, může to znamenat problém. V chodbě také musí být dostatek místa pro přesun z venkovního elektrického vozíku na ten domácí.
Koupelna a WC
I člověk na vozíčku dokáže v dnešní době sám manipulovat v koupelnách a na toaletě. Opět stačí jen upravit. Vše začíná již u dveří. Standardní šířka zárubní je do koupelen a na WC totiž pouhých 60-70 cm. Tam se žádný invalidní vozík nevejde. Ideální variantou je proto šíře dveří 80-90 cm. To platí samozřejmě i pro dveře do ostatních místností. Ty se ale většinou osazují rámy 80 cm, které by neměly znamenat problém.
Pro bezpečný pohyb v koupelnách a na WC by měl být kladen velký důraz na kvalitu podlahy. V těchto místnostech je často mokrá a je důležité, aby dlažba měla opravdu protiskluzové vlastnosti. Ideální variantou je také její natření speciálními protiskluzovými nátěry. Nejdůležitější pomůckou jsou potom madla. Díky madlům se dokáží i vozíčkáři na WC o sebe postarat bez cizí pomoci. Soběstačnost je velmi důležitá, madla by měla být přímo u WC a potom u vstupu do sprchového koutu nebo do vany. Sprchové kouty i vany mohou být vybaveny také sedátkem.
Jaké podlahy do bezbariérového bydlení?
Materiálové možnosti na podlahy pro bezbariérové bydlení nejsou příliš omezené. I do bezbariérového bydlení mohou být využity všechny druhy podlahových krytin, jako do klasické domácnosti. Pozor si jen dejte na koberce s vysokým a silným vláknem. Ty mohou být pro manipulaci s vozíčkem i pro chůzi na berlích nepříjemné. Důrazně se potom nedoporučuje využití kusových koberců. Ty se smekají i při jízdě s vozíkem a hlavně jsou velice nebezpečné při chůzi o berlích.
A co výška kuchyňské linky?
Výška kuchyňské linky pro osoby na vozíčku musí být samozřejmě také upravená. Minimální výška pracovní desky by se měla pohybovat okolo 70 cm. Vozíčkář by totiž měl mít možnost pod ní zajet. Dřez by měl být hned vedle varné desky, aby byla manipulace co nejjednodušší. U sporáku také nesmí chybět odkládací plocha pro bezpečnou manipulaci s horkým nádobím. Výška skříní by měl být přizpůsobena podle tělesných dispozic každého jedince. Na vše se musí dát dosáhnout. To samozřejmě platí i pro ostatní skříně v domácnosti.
Jakých místností se změny dotknou nejvíce?
- Kuchyňské prostory
- Ložnice
- Koupelny a WC
- Předsíně
- Obývacího pokoje (především sedacích souprav)
- Úložné prostory v celém interiéru