Zabezpečte svou chatu včas a vyvarujte se zbytečných krádeží

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

S koncem babího léta se chalupáři a chataři vrací zpět do svých domovů, aby zde přečkali zimu a aby se plni očekávání na jaře vrátili na svou milovanou chatu do lesa, k rybníku nebo si užít přírody. Tuto idylu ve svém srdci nosí každý pravý chatař či zahrádkář. Ovšem ne vždy se vrátí do chaty tak, jak ji opustil. Jak se bránit proti nájezdu zlodějů?

V zimních měsících, v závějích sněhu, je pravděpodobné, že do své letní rekreace nezavítáte. A na toto právě zloději čekají. A co hůř. V případě, že zloděj vykrade chatu, rekreant toto zjistí často až při její návštěvě. V lepším případě za týden, v tom horším za několik měsíců. V takovýchto situacích je bezradná i policie. Proto by měli všichni majitelé chat a chalup myslet na nadcházející zimní období a provést co nejlepší zabezpečení chaty.

Největší počet vloupání byl zaznamenán ve Středočeském kraji, následně v kraji Jihočeském a v Jihomoravském. V roce 2012 se počet vyloupených rekreačních chat dostal téměř k pěti tisícům.

První krok, než chatu vůbec opustíte, je vše cenné z chaty odvézt a případně tím snížit škody. Pravda je totiž taková, ať si chatu zabezpečíte sebevíce, pokud bude zloděj chtít, stejně se tam nakonec dostane. Pokud ho nikdo nevyruší, bude mít dostatek času na překonání jakéhokoliv zabezpečení. Byť vhodné zabezpečení ho může od vykradení zrovna vaší chaty odradit.

Začněte od lesa, tedy od vchodu

Bezpečnostní dveře jsou ideálním doplňkem pro bezpečí vaší chaty. Mohou být vyrobeny přímo na míru, v libovolné barvě a v pěkném provedení. Dveře jsou prodávány dle různých stupňů bezpečnosti.

Tip: Je dobré na sebe nechat telefonní kontakt u sousedů nebo uvnitř chaty. Pokud se cokoliv stane, dozvíte se to ihned.

Na chatu či chalupu se nejvíce hodí dveře středního zabezpečení. Je to zejména z toho důvodu, že majitel chaty se na ni nevyskytuje každý den a v jejím okolí nemusí být žádný soused či policista, který by zaznamenal hluk a příchod zlodějů. Proto je vhodnější nepoužívat dveře se základním zabezpečením, ale za kvalitu a bezpečnost připlatit.

Zabezpečení oken je stejně důležité jako vchodových dveří, zdroj: shutterstock.com
Zabezpečení oken je stejně důležité jako vchodových dveří, zdroj: shutterstock.com

Pozor na veškerá okna

Ideální kombinací je dveře propojit s alarmovým systémem, který je napojen i na okna. Skla a samotné okenice můžete opatřit venkovními žaluziemi, které jsou dobrou ochranou proti vloupání. Běžné okenice lze totiž poměrně snadno vypáčit.

V případě, že chata nebude dostatečně zabezpečena, může se chataři stát, že mu nebude uznána pojistka, kterou na ni uzavřel. Do bezpečnostního systému se vyplatí investovat, jelikož pravděpodobnost vykradení chaty se rok od roku zvyšuje.

1 komentář u „Zabezpečte svou chatu včas a vyvarujte se zbytečných krádeží

  • 15.6.2014 (12.01)
    Permalink

    Souhlasim s tim,ze je idealni odvest vse cenne.Nase dvere nejsu prilis pevne ani tezko prekonatelne,ale myslim,ze je to lepsi(pokud opravdu vse cenne odvezete),protoze se zlodej nebo kdokoli jiny do vasi chaty stejne dostane,bude-li chtit a aspon vam pritom neznici dvere za desitky tisic..

Komentáře nejsou povoleny.