5 zásad, které je nutné dodržovat na trampolíně

shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Trampolína může odvést naše děti od televizí a počítačů, to je ale jen jedna strana mince. Ta druhá skýtá jisté nebezpečí, protože i na trampolíně je nutné dodržet zásady bezpečného chování, abychom my nebo naše děti nepřišli k nějaké zdravotní újmě. Počet úrazů na trampolínách strmě stoupá, a tak je vhodné připomenout si několik zásad, které je nutné dodržovat.

Je to jako s každým sportem, ať už jde o kolečkové brusle nebo fotbal. Jak minimalizovat rizika úrazů při skákání na trampolíně? Existuje hned pět zásad, které je dobré dodržovat. Začíná to již samotnou koupí, sice neznamená, že levné trampolíny musí být špatné, ale je důležité věnovat zvýšenou pozornost pevnosti konstrukce.

První zásada – věk

První zásada je vlastně věkovým omezením. Na trampolínu nepouštíme děti mladší šesti let. Nemají totiž ještě zcela dostatečnou koordinaci pohybů, což by pak mohlo přinést značné komplikace.

Druhá zásada – dozor

Zásada číslo dvě je rovněž velmi důležitá. Při skákání hlavně menších dětí na trampolíně je důležitý ostražitý dozor dospělého, který může ze své vlastní perspektivy upozornit na nebezpečí, která naivní dětská mysl snad ani nemůže vidět natož předvídat.

Trampolínu koupíte již od 699 Kč, zdroj: lirashop.cz
Trampolínu koupíte již od 699 Kč

Třetí zásada – jednotlivec

Na trampolínu pouštíme vždy jen jedno dítě, nikdy nenecháme skákat například sourozence nebo kamarády společně a soutěžit, kdo doskočí výše nebo kdo udělá na trampolíně krkolomnější manévr. Nemuselo by to dopadnout právě nejlépe, stačí jeden chybný skok, upadnutí a dítě může utrpět komplikovanou zlomeninu, protože mu jeho kamarádi nechtěně, ale zároveň také dosti nešetrně atakují nohu či ruku.

Čtvrtá a pátá zásada – dodržování pravidel

Další dvě zásady jsou snad jasné každému, kdo si někdy skákání na trampolíně už ráčil vyzkoušet. Odborníci totiž varují před doskoky na hlavu nebo zátylek, což může skončit při vážnějším případu ochrnutím páteře a kromě jiného, z okolí trampolíny bychom měli odstranit ostré předměty, protože pokud dítě z trampolíny náhodou spadne, může se díky nim třeba i vážně poranit. Proto existují trampolíny s ochrannou sítí, které nedovolí, aby dítě vypadlo či spadlo na hranu.

Trampolíny nejsou nebezpečné, ale je nutné dávat pozor

Nejde určitě o to trampolíny zakazovat, jako spíše o dodržování pravidel bezpečnosti. Například před pár lety totiž bylo v naší zemi spoustu zraněných malých cyklistů, hlavně v oblasti hlavy. Vše vyřešilo ze zákona povinné nošení cyklistické helmy, díky které vážných úrazů v oblasti hlavy výrazně ubylo. Stejně tak je důležitá osvěta v oblasti trampolín, které jsou na českých zahradách stále poměrně novinkou.