Instalatéři řeší především problémy s trubkovými rozvody

shutterstock.com
shutterstock.com

Instalatér je stavební řemeslník, o němž jste už určitě slyšeli. Možná jste jeho služeb dokonce využili. Instalatér zavádí a udržuje trubkové rozvody vody, plynu a dalších látek. Dále se zabývá realizací odpadů, zřizováním koupelen, záchodů a podobně. Můžeme ho podle konkrétně prováděné práce rozdělit na vodoinstalatéra a plynaře.

Náplň práce instalatéra

V portfoliu služeb by měl mít každý instalatér vodoinstalatérské práce. V rámci této služby nabízí řemeslník realizaci rozvodů vody v obytných zařízeních, nebytových prostorech a dalších objektech. Vodoinstalatér musí znát všechny platné normy a legislativu.

Důležitý je jeho odborný přístup a znalost moderních technologií. V neposlední řadě by měl mít kvalitní instalatér z Plzně přehled v současně používaných vodoinstalačních materiálech.

Instalatér nabízí také plynoinstalatérské práce. Této služby využívají hlavně domácnosti a objekty, které používají zemní plyn k topení. Instalatér neboli plynař vám provede odbornou montáž, revizi, opravu, ba dokonce i rekonstrukci plynu v domácnosti. Pamatujte, že plynová zařízení může instalovat pouze kvalifikovaný zhotovitel – plynař.

Velmi často se setkáte také s instalatéry České Budějovice, kteří mají v nabídce služeb i topenářské práce. Jejich cílem je nainstalovat do domu či komerčních prostor spolehlivé, efektivní a ekonomické vytápění.

Instalatérský materiál

Mezi základní instalatérský materiál patří:

  • Ocelové, měděné či umělohmotné trubky
  • Spojovací tvarovky
  • Armatury
  • Umyvadla, vany, mísy
  • Koupelnové baterie
  • Sifony

Orientační ceník instalatérských prací

Zajímat vás bude zejména cena instalatérské práce. Ta se však odvíjí od typu prováděné práce. Vodoinstalatéři si účtují od 300 do 800 Kč/hod. Nejlevněji vás vyjdou montáže umyvadel a baterií, kdežto nejdražší je výměna a montáž sprchového koutu či montáž ohřívače vody.

Plynoinstalatérské práce vás vyjdou na cca 300 Kč/hod a revize plynových zařízení od 150 Kč. A za topenářské práce si instalatér z Karlových Varů účtuje od 450 Kč/hod.