7 nejzásadnějších výhod solární energie

Solární panely v dnešní době rostou jako houby po dešti. Přibývá rodinných domů, které podporují čistou solární energii a pole se mění v doslova fotovoltaické parky. Každá domácnost a každá firma, která zvolí tento způsob výroby energie, posouvá vývoj naší země tím správným směrem. Jak to vlastně celé funguje, a jaké jsou tedy výhody solární energie? Tak hezky popořadě. 

Solární panely

Nejčastěji používaným materiálem při výrobě solárních panelů je křemík, v současné době ale výzkum a vývoj značně pokročil a do budoucna se počítá i využitím perovskitu, který v mnoha ohledech křemík překonává. Elektřina se vytváří za pomoci výše zmíněných fotovoltaických panelů na principu oddělování elektronů od atomů dopadajících na povrch panelů. Solární energie patří v současnosti k nejlevnějším zdrojům energie. Je obnovitelná, poměrně čistá a nevyžaduje příliš velkou údržbu. Pojďme si její výhody více rozvést. 

1. Náklady jsou minimální

První, a pro většinu i nejzajímavější výhodou, je cena. Respektive náklady na vytvoření elektrické energie, které jsou minimální. Největší položku tedy tvoří investice to fotovoltaické elektrárny a její instalace. Doba návratnosti investice je u každého jiná, ale díky dotačnímu programu státu Nová zelená úsporám se tato doba značně zkracuje. 

2. Už žádné zvyšování ceny za elektřinu

Instalace solárních panelů je chytrý krok, kterým se pojistíte proti neustálému zvyšování záloh za elektřinu. Přesně také víte, kolik elektřiny vaše solární panely vyrobí, a kolik tedy bude stát každá kilowatthodina elektřiny. Výhodnost solární energie se samozřejmě liší od místa instalace. Pokud je váš dům či firma situována ve slunečnější oblasti, tak můžete vyprodukovat elektřinu levnější než ostatní zdroje. To se v měsíční úspoře projeví v řádech až několika stovek korun.

3. Je to obnovitelný zdroj energie

Slunce tady bude ještě dlouho poté, co my tady už dávno nebudeme. Vědci z NASA totiž zjistili, že se tato doba odhaduje na příštích 6,5 miliardy let. Na zemský povrch dopadá cca 120 000 terawattů slunečního záření, což je 20 000 x více než je aktuální potřeba energie lidstva. Na Slunce se můžeme plně spolehnout.

4. Je šetrná k životním prostředí

Solární energii se také jinak říká čistá energie. Neprodukuje téměř žádné znečištění. K jistému vzniku emisí dochází při výrobě a instalaci fotovoltaických zařízení, je to ale podstatně méně v porovnání s produkcí energie u fosilních paliv. Tento fakt je velmi zajímavý i pro environmentální nadšence a příznivce zelené energie.

5. Můžete snižovat náklady na elektřinu

Domácnosti mohou nadbytečnou energii prodávat nebo ji případně započítat do plateb za energii, kdy jí vyrobí více než spotřebují. Díky tomu bude váš účet za elektřinu nižší, tato úspora se může pohybovat mezi stovkami až tisíce korunami za měsíc. Další způsob jak ušetřit je využití tzv. komunitních solárních parků, kdy zájemci mohou využívat solární energii formou sdílení. Tyto parky nejsou na našem území příliš obvyklé, ale v zahraničí tento boom nabírá na síle.

6. Minimální hlučnost a údržba

Hlučnost FVE je skutečně minimální, protože se zde nenacházejí součástky, které by se mechanicky pohybovaly, jak je tomu např. u větrných turbín. Můžete se tedy spolehnout na tichý provoz a ničím nerušený chod domácnosti. Odborná údržba se doporučuje každý druhý rok.

7. Technologie, které se neustále zlepšují

Díky neustálému zlepšování a zdokonalování výroby, designu a materiálů jsou fotovoltaická zařízení účinnější při přeměně solární energie na elektřinu. Velikost plochy panelů na výrobu elektřiny se zmenšuje a klesají i náklady na výrobu.

Také uvažujete o fotovoltaické elektrárně? Můžete kontaktovat odborníky v Solidsunu a ti s vámi bezplatně zkonzultují vše, co vás zajímá. Více na webu www.solidsun.cz, kde najdete více informací.