Ceny nemovitostí rostou. Kde, o kolik a proč?

Ceny nemovitostí jdou stále nahoru. Tento trend panuje už více měsíců a v dohledné době to nevypadá, že by se mělo něco změnit. Jaké za tím stojí důvody, kde je zdražení nejvíce patrné a jak jsou na tom aktuálně hypotéky?

Nejvyšší zdražení bytů 

Z průzkumu uskutečněného během měsíce září vyplynulo, že oproti minulému roku se ceny nemovitostí zvýšily nejvíce v Libereckém kraji. Jedná se o nárůst až 27 %. Pokud počítáme, že byt v roce 2015 stál 1 500 000 korun, v tomto roce by to byla již částka 1 905 000 korun. Trend je podobný ve Středočeském a Zlínském kraji. Nezaostává ani Vysočina, kde došlo k nárůstu o 23 %. V rámci celé České republiky se jedná o zvýšení o celých 7 %. Průměrná cena bytů se pohybuje přibližně okolo 2 170 000 korun. Zajímavé je, že nemovitosti v Praze jsou pod touto hranicí a jejich cena stoupla „pouze“ o 6 % oproti předchozí ceně.

Kde byty naopak zlevňují?

Ačkoliv v celé republice pozorujeme stoupání cen nemovitosti, jeden kraj je výjimka. Konkrétně se jedná o nemovitosti v Plzni. Tam je pozorováno zlevnění nemovitostí o přibližně 1,5 až 2 %. Tento trend zaznamenaly hlavně byty v Plzni. Pozadu ale nezůstávají ani rodinné domy v Plzni, kde však tento trend není tak viditelný a ceny se spíše drží v podobných relacích.

Extrémně levné hypotéky

Podle expertů mohou za zdražení nemovitostí hlavně levné a snadno dostupné hypotéky. Společnosti se předhání ve výhodných nabídkách a pro zákazníka není těžké si vybrat. Úroková sazba klesla oproti minulému roku až o celá 3 procenta. Stoupající tendence cen by nadále měla pokračovat, takže jestli váháte s pořízením bytu či domu, právě teď je ideální příležitost.