Protiplísňový nátěr prodlouží životnost vaší fasády

Fasáda domu je celoročně vystavena rozmarům počasí. Působí na ni mráz, přímé sluneční záření i déšť. Vlhkost je pro fasádu domu největší zátěží, které se však nelze vyhnout. Na fasádu domu nepříznivě působí nejen voda v podobě dopadajícího deště, ale také vysoká vlhkost vzduchu v dané lokalitě. Fasáda dlouhodobě vystavená vyšší vlhkosti je potom velmi náchylná na napadení plísněmi, které jsou postrachem všech majitelů domů. Útoku plísní se ale můžete bránit protiplísňovými nátěry.

Kdy použít protiplísňový nátěr?

protiplísňové nátěryPlíseň, která napadne fasádu domu, může fasádou prostoupit až do zdiva a interiéru domu. Dům napadený plísní představuje pro jeho obyvatele zdravotní rizika. Proto je lepší napadení plísní předcházet.

Protiplísňový nátěr je vhodné preventivně aplikovat všude tam, kde hrozí zvýšená vlhkost. Ať už se jedná o domy, z jejichž podloží může stoupat vlhkost, nebo o domy postavené v blízkosti řek či rybníků. Vyšší riziko napadení plísněmi je také u budov postavených v oblastech s častějším výskytem srážek. Přičemž nejvíce ohroženy jsou zdi domu, které jsou většinu dne ve stínu. Absence slunečního svitu prodlužuje dobu schnutí fasády a nahrává množení plísní.

Ochranný nátěr proti plísním lze použít i tam, kde již k napadení fasády domu došlo. Nejprve je však třeba přistoupit k pečlivému vyčištění fasády domu od veškerých zbytků plísní, řas či mechů. A teprve potom aplikovat ochranný nátěr, který zajistí, aby se situace neopakovala.

Na jaké povrchy lze ochranný nátěr aplikovat?

plíseň v bytěOchranný nátěr proti plísni zásadně aplikujte na vyčištěné zdi nebo na zcela nově provedenou fasádu domu. Ochranný nátěr fasády je velmi odolný, jeho účinnost nesníží ani působení přímého slunečního záření ani další vlivy počasí. Fasáda vašeho domu bude chráněna před plísněmi po dobu několika let. Nátěr je však třeba obnovit po každém čištění fasády, které je doporučováno provádět každých pět až osm let.

Existuje hned několik různých typů protiplísňových nátěrů. Volba konkrétního přípravku závisí na druhu stavby i její velikosti a dále na typu fasády domu. Ochranný nátěr je možné provést prakticky na libovolný druh povrchu, od nerovných povrchů až po domy, kde je použita kombinace různých materiálů. Na všech typech fasád zajistí nátěr spolehlivou několikaletou ochranu proti vzniku plísní.

Na kolik vyjde ochranný nátěr?

Fasáda v dobrém stavu má vliv nejen na vzhled, ale také na tepelně-izolační vlastnosti budovy. Abychom zachovali fasádě dlouhou životnost, je třeba věnovat jí jistou péči. Jedná se o čištění fasády i její ošetření proti plísním. Pravidelným ošetřením prodloužíte životnost fasády svého domu.

Ochranné nátěry se provádí vždy na vyčištěnou fasádu. Pokud si necháte ochranný nátěr provést od odborníků, počítejte s náklady pohybujícími se kolem 130 Kč/m². V takovém případě dostanete záruku účinné ochrany proti vzniku plísní většinou v délce pěti let. Váš dům tak bude chráněn před vznikem plísní do dalšího čištění fasády.