Co rozhoduje při koupi nemovitosti?

Zájem o nemovitosti je stále vysoký, i když se úrokové sazby začínají pomalu zvyšovat. Spolehliví a schopní realitní makléři mají nyní hromadu práce, jelikož pomáhají lidem sehnat nejen nemovitost na vlastní bydlení, ale také na investici. V obou případech však rozhoduje několik faktorů, které se však odráží i na ceně daných objektů. 

realitní makléři

Lokalita je velmi důležitá

Může to být sebevíc krásný byt nebo dům, ale pokud bude ve špatné lokalitě, v nehezkém městě nebo problematické ulici, nebude se vám v něm žít dobře. Lokalita zkrátka hraje velkou roli, jelikož se výrazně podílí na tom, jak se vám bude v následujících letech žít. Ale právě tento faktor se také projevuje na ceně. Je velký rozdíl v ceně, kvalitě a očekávání. Pokud se rozhodnete koupit nemovitost v žádané lokalitě Rožnov pod Radhoštěm, kde je krásná dostupnost na hory do Beskyd nebo třeba někde v okolí Prahy.

Lokalita by měla zahrnovat nejen obchody, lékárny nebo školky a školy, ale také by měla být v nejbližším okolí také příroda. Samozřejmostí je dostupnost městské hromadné dopravy, případně dobrá infrastruktura. 

Technický stav domu hraje také roli

Stejně, jako se nikdo nechce nastěhovat do domu ve čtvrti se špatnou pověstí, nechceme bydlet ani v domě, který na tom po technické stránce není zrovna nejlépe. Mnohé nemovitosti se kupují ve stavu, kdy je zapotřebí hromada oprav, ovšem fond oprav bytových jednotek je doslova na nule, tudíž se budou vybírat nemalé částky. Koupí domu tak vaše investice ani zdaleka nekončí. 

Při výběru nemovitosti se tak dívejte nejen na okna, která se v objektu nachází, ale také si všimněte stavu výtahu, dále také zateplení ve sklepě nebo vstupních dveří, jež také leccos prozradí. Skvělou nápovědou může být i nástěnka – zde jsou často vyvěšeny zprávy z posledního zasedání SVJ. 

Jak velký byt bude?

Co hraje také při výběru nemovitosti roli, je velikost objektu. Ať už si kupujete bytovou jednotku nebo rodinný domek, máte pravděpodobně představu o tom, jak velký by příbytek měl být. A s touto představou musí pracovat každý schopný realitní makléř, aby nakonec došlo k vaší spokojenosti.