Domácí vodárna: Využití pro dům a zahradu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Mnoho českých domácností získává užitkovou a pitnou vodu z vlastních zdrojů, tedy hlavně ze studní. Díky tomu, že nejsou napojeny na centrální vodovodní potrubí, nemusejí platit drahé vodné, ale pouze stočné (pokud jsou napojeny na veřejnou kanalizaci). Problém ale tkví v tom, že vodu je potřeba do domu či na zahradu nějak dostat. K tomu se využívají čerpadla pro dům a zahradu a také zařízení, která se nazývají domácí vodárny.

Proč využívat domácí vodárnu?

Domácí vodárna je zařízením, které pomáhá dopravit vodou do vodovodu v domě. Voda přitom může být přiváděna ze studny, případně i třeba z vodní nádrže či z vodního vrtu. Hodí se hlavně pro domácnosti, které mají obtížný přístup k centrální vodovodní síti.

Tip: Nechte si udělat rozbor vaší vody, abyste zjistili, zda je vhodná ke konzumaci

Obvykle jsou tak k vidění u rodinných domů a chat, které se nacházejí na odlehlejších místech, nebo v menších obcích. Domácí vodárnu ale může potřebovat každý, kdo má u domu vlastní studnu či jiný zdroj vody.

Jak domácí vodárna funguje?

Domácí vodárna funguje na poměrně jednoduchém principu. Stačí ji nainstalovat, zapojit do elektrické sítě a ponořit její hadici do studny. Pak vodárnu připojíte na domácí vodovod a je hotovo. Vodárna již posléze funguje automaticky. Vždy, když doma otočíte kohoutkem, domácí vodárna se spustí a přivede vodu až k vám domů.

Kromě vodárny je zapotřebí také čerpadlo

Součástí vodárny jsou také čerpadla. Jistě víte, že existují různá čerpadla pro dům a zahradu. Pro domácí vodárnu se používají například ponorná čerpadla nebo sudová čerpadla. Vždy záleží na tom, jaký typ zařízení používáte a také z jakého zdroje vodu čerpáte, respektive i to, z jaké hloubky je voda získávána.

Domácí vodárna je chytrým zařízením, které vám ušetří finance. Díky ní a vhodnému čerpadlu nebudete muset řešit dodávky vody pro váš dům a zahradu. Vystačíte si s vlastními zdroji vody. Ne náhodou se stále více domácností odpojuje od centrální sítě a využívají právě vodu ze studní či vodních toků, které jsou na jejich pozemcích.

1 komentář u „Domácí vodárna: Využití pro dům a zahradu

  • 25.6.2014 (16.51)
    Permalink

    bydlime na vesnici, je to skvele v tom, ze mame spolecnou studnu, ktera slouzi potrebam cele vesnice, ale my, co bydlime na kopci, to mame koplikovanejsi. dokonce i kdyz mame cerpadlo, tak v pripade, ze zrovna toci vodu vsichni, co jsou pod nama, pod kopcem, tak nemame sanci. pry jedine postavit vlastni studnu..myslite, ze domaci vodarna by byla reseni?

Komentáře nejsou povoleny.