Jak vybrat kvalitní dřevěné pelety?

dřevěné pelety

Máte doma kotel na dřevo nebo krbová kamna a přemýšlíte, čím v nich budete topit? Nabízí se buď palivové dřevo, nebo dřevěné pelety v různých tvarových variantách. Co bude pro vás lepší?

Dřevěné pelety jsou adekvátní náhradou palivového dřeva

Jestliže nemáte chuti do zpracování palivového dřeva, pak si zřejmě vyberete dřevěné pelety. Dřevo vyžaduje více práce, protože se musí uskladnit a nechat vysychat, aby bylo připravené na topení. Naproti tomu dřevěné pelety již jsou suché, předem naporcované a vyznačují se vysokou výhřevností.

Jak poznat dobrou dřevěnou peletu?

Když si prohlédnete nabídku na trhu, zjistíte, že se nabízejí různé tvary pelet od malých hranatých až po docela dlouhé válce. Jednotlivé typy se liší také použitím hmoty, z níž jsou vyrobené. Může se jednat o měkké i tvrdé dřevo, nebo dokonce kůru stromů. Kvalitní pelety by měly obsahovat hlavně čisté slisované dřevní piliny. Chemická pojiva by neměla být použitá. Jestliže si budete u prodejce pelety vybírat, dívejte se na to, jestli náhodou neobsahují také různé rostlinné příměsi, kameny, barevné částice – v takovém případě se nejedná o nejkvalitnější výrobek.

Správná peleta z dřevních pilin by měla příjemně vonět po dřevě a pryskyřici. A vůně kůrových pelet je dokonce velice intenzivní. Pokud jsou pelety vlhké, tak je neberte. Ty nekvalitní se vyznačují i vysokou popelnatostí, která je otravná, protože budete muset častěji vymetat topeniště.

Nevhodné pelety znepříjemní topnou sezónu

Když nakoupíte pelety v horší kvalitě, docela si znepříjemníte topnou sezónu. Vlhké se budou špatně podpalovat a nebudou mít takovou výhřevnost jako správně vyschlé. Velké množství popela také dovede potrápit. Takže správnému výběru je třeba věnovat čas a dobře si výrobek před koupí prohlédnout.