Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Uvažujete o koupi nového bytu či rodinného domu? Už dlouhý čas vše pečlivě zvažujete? Máte obavy, abyste neudělali špatné rozhodnutí? Uvědomujete si, že investice do bydlení bývá mnohdy nejnáročnější finanční transakcí v životě? Na co se tedy zaměřit, aby vše dopadlo k vaší spokojenosti?

Rezidenční projektVyberte si silného, korektního a spolehlivého developera

Ideálním řešením je vybrat si byt či dům, který je ihned k nastěhování. Vše si můžete prohlédnout a „osahat“ a tak eliminovat možná rizika. Bohužel, tato varianta není vždy možná, protože na současném trhu s novostavbami se nabízejí většinou ke koupi bytové projekty, kdy domy jsou v různém stádiu výstavby, a často i dokonce před zahájením. Ale i zde se nemusíte ničeho obávat. Stačí, když dobře zvolíte developera, který vám nemovitost prodává. Je dobré si ho „proklepnout“, zjistit si jakou má historii, které podobné developerské projekty v Praze dotáhl do úspěšného konce a jak řeší i případné reklamace. Internet a obchodní rejstřík vám bude nejlepším pomocníkem.

FINEP

Rezidenční projekt Hostivař Nad Přehradou patří k velmi úspěšným projektům společnosti FINEP.

Myslete na lokalitu a okolí

Jak říkají odborníci přes nemovitosti společnosti FINEP. “Výběrem vhodné lokality by měla začít každá koupě nemovitosti”, protože je nutné mít na zřeteli fakt, že byt lze vždy upravit k vaší spokojenosti, ale lokalitu nezměníte. Vnímejte i okolí domu a také občanskou vybavenost v podobě obchodů, škol a samozřejmě i dopravní dostupnost či možnosti parkování. 

Je také důležité, když u vás opadne počáteční nadšení z nového bytu, celý byt kritickým okem projít a vše vyzkoušet a zaměřit se na detaily. Byt navštivte znovu, nejlépe za denního světla a vyzkoušejte si otevřít a zavřít všechny okna, dveře, prohlédněte si podlahy, obložení a také popřemýšlejte, jestli vám skutečně vyhovuje dispozice vašeho budoucího bytu.

Prosek Park v Praze

Prosek Park v Praze na Proseku patří k velmi atraktivním lokalitám Prahy 9.

Prostudujte si důkladně kupní smlouvu

Ze zákona musí mít smlouva vždy písemnou podobu s úředně ověřenými podpisy. Ve smlouvě by měly být také jasně stanoveny podmínky, za jakých nemovitost kupujte. V případě bytu, který je ještě ve výstavbě, se nejprve uzavírá smlouva o budoucí kupní smlouvě. Při jejím podpisu se zaměřte, zda skutečně obsahuje konečnou cenu bytu, stanovenou rozlohu bytu, jeho vybavení, termíny dokončení a případně i váš splátkový kalendář. Ujistěte se, že znáte všechny položky a jejich výši, které budete každý měsíc platit; náklady na energie, topení, příspěvky do fondu oprav nebo platbu za svoz komunálního odpadu. 

Vlastník bytu nebo domu by vám měl na vyžádání předložit i Průkaz energetické náročnosti. Ve smlouvě by měl být uveden také způsob, jakým za byt či dům zaplatíte. Dejte pozor, protože byt se stává vaším majetkem, až po zapsání do katastru nemovitosti, ne při pouhém podpisu smlouvy.

 Přejeme vám při koupi vašeho domu či bytu hodně štěstí, více informací o vašem novém bydlení můžete získat třeba i u společnosti FINEP, která se na trhu s nemovitostmi pohybuje více než 20 let a postavila na 10 tisíc bytů.