Nemovitost pořízená v dražbě: Příležitost k výhodnému nákupu

Jak získat nemovitost? Způsobů je hned několik – například nejčastější cesta je ta přes realitní kancelář, kterou využívají zkušení investoři stejně jako soukromé osoby. Další možností je nákup nemovitosti v dražbě. I když se na první pohled zdá, že takto nejčastěji nakupují odborníci, opak je pravdou. Velmi často se k nemovitosti tímto způsobem dostávají také koncoví uživatelé, kteří si kupují byty, domy, chaty či chalupy.

Jak se draží nemovitost?

Dražby nemovitostí mají zcela určitě jeden klad – cena je stanovena objektivně a znalecký posudek obsahuje informace, jež obvykle nenajdete u žádného jiného způsobu prodeje. Dražit se začíná na ceně, která je snížená o dvě třetiny stanové ceny. A záleží pouze na dražiteli, za jakou cenu bude nemovitost ochotný koupit. Pochopitelně, že se může stát, že nemovitosti v dražbě koupíte výhodně za cenu, která nebude dosahovat tu původně stanovené odhadcem.

Kdo se může účastnit dražby?

Dražby nemovitostí v exekuci se může zúčastnit každý, kdo je plnoletý a je způsobilý jednat sám za sebe nebo někoho pověří ověřenou plnou mocí. Chcete-li dražit, musíte zaplatit dražební jistotu, která vám bude v případě neúspěšné dražby obratem vrácena.

Proč se zúčastnit právě exekuční dražby?

Exekuční dražby nemovitostí jsou výhodné pro toho, kdo chce získat nemovitost za výhodnou cenu. Na internetu je k dispozici seznam i fotografie dražených domů i bytů, kde je možné se o nich dozvědět podstatné věci – hodnotu dražební jistoty i znaleckou cenu, co konkrétně je i není předmětem prodeje a podobně.

Elektronické aukce

Dražit lze nemovitost kromě osobní účasti na dražbě také prostřednictvím elektronických aukcí, do nichž je nutné se zaregistrovat a vytvořit svůj účet. Svoji totožnost prokážete pomocí dokladů konvertovaných na České poště prostřednictvím služby CzechPoint. Zaplatíte dražební jistou a můžete začít dražit přes internet.