Příchod jara hlásí více práce na zahradě

Každý obdivuje upravené okolí. Ovšem okrasná vegetace ani užitkové zahradní koutky nevypadají pěkně samy od sebe. Hlavně po zimě se musíte více věnovat blahodárné fyzické práci, která dá zabrat, ale na druhou stranu umí přinést mnoho potěšení.

kultivator

Péče o trávník

Tráva patří k velmi odolným rostlinám, ale jestliže plánujete hustý porost k relaxaci, neobejde se bez celoročního opečovávání. Jakmile se půdní teplota vyšplhá nad pět stupňů Celsia, vezměte hrábě a důkladně odstraňte odumřelé části a suché zbytky rostlinek. Následně provzdušněte povrch zeminy. Zohledňujte fakt, že čerstvě probuzený trávník příliš nesnese těžké stroje – nadělaly by spíše škodu než naopak. Kultivátor obstará vytvoření dokonalého anglického trávníku. Využijete ho k odlehčení velice tvrdé a nepropustné půdy. První přihnojení realizujte během března. Zaměřte se hlavně na speciální hnojení s dlouhotrvajícím účinkem, kde nechybí fosfor a dusík. Ošetření různě velkých ploch zjednoduší postřikovače, sloužící buď na doplnění závlahy, anebo k postřikům proti škůdcům a plísním.

Doba sázení a osévání

Drsnější klimatické podmínky mohly napáchat spoustu škody. Elektrická řetězová pila se snadno vypořádá s polámanými stromy, kde necháte části schopné dalšího růstu. Biologický odpad vyřeší drtič větví, čímž odpadne práce s odvozem – výsledná drť najde uplatnění k obložení cest a záhonů apod.

Pohnojení ovocných dřevin poslouží k dobré úrodě na podzim. Zasaďte letničky, trvalky a cibuloviny s květem během léta. Prokypřená holá travnatá místa osejte novým travním semenem. Postupně odkrývejte a pročistěte trvalkové záhony. Do studených pařenišť vysejte druhy s delší vegetační dobou (hledíky, hvězdnice atd.). Následující období věnujte hodně času zalévání. Zkuste čerpadlo na vodu, které oceníte při využívání vody z vlastní studny.

Více pro péči o vaši zahradu naleznete na www.jadal.cz